Facebook ocenzurował... Deklarację Niepodległości USA

Świat
Facebook ocenzurował... Deklarację Niepodległości USA
Cornell University Library

Portal społecznościowy ocenzurował udostępnioną przez jedną z amerykańskich gazet Deklarację Niepodległości. Redakcja chciała za pomocą Facebooka rozpropagować najstarszy akt prawny Stanów Zjednoczonych w Dzień Niepodległości - 4 lipca.

Amerykanie świętują dzień niepodległości w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości. 4 lipca 1776 roku akt prawny przyjęli przedstawiciele 13 kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

 

"Bezlitośni, dzicy Indianie"

 

Fragmenty Deklaracji Niepodległości umieściła w środę na Facebooku teksańska gazeta "The Liberty County Vindicator".

 

Facebook dysponuje narzędziami, które automatycznie blokują niestosowne treści. Za takie uznano fragmenty Deklaracji Niepodległości znajdujące się między 27. a 31. paragrafem. Mówią one m.in. o walce z "bezlitosnymi, dzikimi Indianami” i to prawdopodobnie za tę treść post został zablokowany.

 

 

Cassey Stinnet, redaktor naczelny gazety ironizował, że "prawdopodobnie Thomas Jefferson powinien napisać nie o »bezlitosnych, dzikich Indianach«, ale o konflikcie  z »rdzennymi Amerykanami, na trudnym etapie rozwoju kulturalnego«".

 

Po zgłoszeniu sprawy, administracja Facebooka odblokowała post i przeprosiła za pomyłkę. Portal społecznościowy zagwarantował, że to tylko błąd algorytmu, a post w żaden sposób nie był sprzeczny ze standardami ich społeczności internetowej.

 

dorzeczy.pl

pez/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie