Turcja: oficjalne wyniki wyborów potwierdzają zwycięstwo Erdogana

Świat
Turcja: oficjalne wyniki wyborów potwierdzają zwycięstwo Erdogana
AP

Najwyższa Rada Wyborcza w Turcji (YSK) ogłosiła w środę oficjalne wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które odbyły się 24 czerwca. Potwierdzono, że prezydent elekt Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,59 proc. głosów osób uprawnionych do głosowania.

Przewodniczący YSK Sadi Guven poinformował na konferencji prasowej w Ankarze, że drugie miejsce w wyborach prezydenckich zajął socjaldemokrata Muharrem Ince z wynikiem 30,64 proc. głosów.

 

Wybory do parlamentu wygrała Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której szefem jest Erdogan. AKP otrzymała 295 mandatów w 600-osobowym parlamencie, a jej koalicjant Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP) wywalczyła 49 mandatów. Obie partie tworzyły blok wyborczy Sojusz Ludu i mają większość parlamentarną, pozwalającą im samodzielnie sprawować władzę ustawodawczą.

 

Partia Ludowo Republikańska Muharrema Incego (CHP) zdobyła 146 mandatów, a nacjonalistyczna Dobra Partia (IYI) otrzymała 43 miejsca w parlamencie. Prokurdyjskie ugrupowanie Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) wprowadzi do parlamentu 67 swoich przedstawicieli.

 

Zaprzysiężenie 8 lipca

 

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników przedstawiciele trzech opozycyjnych partii CHP, IYI oraz Partia Szczęśnia, które tworzyły blok wyborczy Koalicja Obywatelska, oświadczyli, że ich współpraca nie jest już konieczna. - To nie była koalicja, ale jedynie współpraca przedwyborcza - powiedział rzecznik prasowy partii IYI Aytun Ciray.

 

Erdogan zostanie zaprzysiężony na urząd 8 lipca, po czym zbierze się nowy parlament.

 

Wybory w Turcji stanowiły przypieczętowanie zmiany systemu rządów w Turcji z parlamentarnego na prezydencki. W myśl referendum z 16 kwietnia 2017 r. nowy szef państwa będzie miał o wiele większą władzę niż wcześniej, m.in. będzie jednocześnie stał na czele rządu (urząd premiera zostanie zlikwidowany). Zwiększyła się też liczba wybieranych posłów do parlamentu - z 550 do 600 - oraz wydłużyła się ich kadencja - z czterech do pięciu lat.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie