Podpalili Saudyjce auto. Kilka dni po tym, jak zniesiono zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety

Świat
Podpalili Saudyjce auto. Kilka dni po tym, jak zniesiono zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety
Reuters

Władze saudyjskie w kilka dni po zniesieniu zakazu prowadzenia pojazdów przez kobiety poszukują osób podejrzanych o spalenie samochodu kobiecie, która nim jeździła, i którą sąsiedzi z tego powodu obrażali.

Salma al-Szerif, 31-letnia kasjerka, mieszkająca w pobliżu świętego miasta Mekka, powiedziała lokalnym mediom, że jej samochód został celowo spalony w tym tygodniu przez mężczyzn "przeciwnych prawom kobiet do prowadzenia samochodu".

 

- Sprawa jest badana przez agentów ochrony. Szukamy winnych - podała mekkańska policja w oświadczeniu.

 

 

Od 24 czerwca kobiety w Arabii Saudyjskiej po dziesięcioleciach zakazu wolno siadać za kierownicą samochodu i prowadzić. Zniesienie zakazu z inspiracji następcy tronu księcia Mohammada ibn Salmana jest uważane w saudyjskim królestwie za rewolucję.

 

Atakowana i obrażana przez mężczyzn

 

Szerif powiedziała, że kiedy zaczęła prowadzić samochód, była obrażana i atakowana przez mężczyzn z sąsiedztwa.

 

Rządowy dziennik przytacza jej wypowiedź, że dokąd obowiązywał zakaz, wydawała połowę swojej pensji na szofera, żeby woził ją do pracy i przywoził jej rodziców, którzy sa już starymi ludźmi.

 

Sprawa spalenia samochodu Szerif spotkała się z oddźwiękiem w mediach społecznościowych, które nazwały to aktem terrorystycznym.

 

O prawo jazdy wystąpiło według saudyjskiego MSW około 120 tys. kobiet, ale nie podano, ile z nich je otrzymało - pisze w środę agencja AFP. Wydaje się - dodaje agencja - że jak dotąd kobiety, które prowadzą w Arabii Saudyjskiej auta, to te, które wymieniły zagraniczne prawo jazdy na saudyjskie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie