Warchoł o Gersdorf: nikt nie zabrania sędziemu w stanie spoczynku przyjść do sądu

Polska

- Ktoś, kto przechodzi w stan spoczynku, nie przestaje być sędzią. Dalej ma wszystkie przywileje, np. immunitet. (...) Nikt nie zabrania byłemu posłowi przyjść do Sejmu i nikt nie zabrania sędziemu w stanie spoczynku wejść do sądu - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym sędziowie ci od 4 lipca, według ustawy, przestają pełnić swe funkcje.

 

Mogą oni dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.

 

26 sędziów złożyło oświadczenie, ale nie I prezes SN

 

- 26 sędziów złożyło wniosek z oświadczeniem do pana prezydenta i również I prezes mogła taki wniosek z oświadczeniem złożyć. Tego nie zrobiła. Natomiast pani prezes trzy razy skorzystała już z ustaw, które zostały uchwalone - z ustaw sądowych. Przypomnę tylko: zwołała KRS, następnie zwróciła się do pana prezydenta o dodatkowe zatrudnienie i wreszcie po trzecie, dzisiaj skorzystała również z przepisu, który ta ustawa, którą myśmy uchwalili w ubiegłym roku stwarza - art. 14 paragraf 2, czyli sędzia najstarszy wiekiem wchodzi w miejsce pierwszego prezesa – dodał Warchoł.

 

- Wolą prezydenta było, żeby najstarszy stażem sędzia prezes Józef Iwulski był osobą, która od jutra - zgodnie z przepisem art. 14 par. 2 wykonywała funkcje związane z zastępowaniem i wykonywaniem tych obowiązków, które ustawa przypisuje w takiej sytuacji - powiedział dzisiaj wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

- Okazało się, że podobne wskazanie jest wskazaniem, jeżeli chodzi o oświadczenie I prezes Sądu Najwyższego, co do wątku osobowego. Dlatego, że pani prezes poinformowała prezydenta o tym, że wyznaczyła sędziego Iwulskiego, jako osobę uprawnioną na gruncie art. 14 par. 2 ustawy do zastępowania I prezesa SN - dodał Mucha.

 

Warchoł: poczyniliśmy ustępstwa wobec Komisji Europejskiej

 

W poniedziałek Komisja Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu procedury naruszeniowej, która może doprowadzić do skierowania ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE. – Ostatnio podsumowaliśmy sobie, ile ustępstw poczyniliśmy na rzecz Komisji Europejskiej. Jest ich 25, łącznie ze skargę nadzwyczajną, łącznie z wiekiem emerytalnym i te najbardziej istotne, na których zależało Komisji są już pozmieniane – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

 

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

pez/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie