Archeologowie studzą emocje ws. rzekomego grobu Urszuli Kochanowskiej. "Pretekst do dalszych badań"

Polska

W Świeciechowie Poduchownym koło Annopola (woj. lubelskie) odnaleziono grób małej dziewczynki, która została pochowana razem z biżuterią. Wioska ta jest tradycyjnie uznawana przez lokalnych historyków i krajoznawców za miejsce pochówku Urszuli, córki poety Jana Kochanowskiego.

- Podczas prac budowlanych przy kościele w Świeciechowie Poduchownym robotnicy odnaleźli czaszki. Odkryliśmy tam wiele grobów, głównie z XVII wieku – powiedział polsatnews.pl Marcin Piotrowski z ArcheoFuture, które zajmuje się pracami badawczymi.

 

Największe emocje wywołał grób małej dziewczynki. "Najciekawszym i najbardziej intrygującym odkryciem poczynionym do tej pory jest szkielet dziecka, które pochowane było z kolią na szyi i dwoma sygnetami. Żona Jana Kochanowskiego, Dorota Podlodowska herbu Janina z Przytyka, córka sandomierskiego szlachcica pochodziła właśnie ze Świeciechowa. (…) Na obrazie Władysława Łuszczkiewicza można zobaczyć ją z czerwonymi koralami na szyi. Dziecko, którego szczątki odnaleziono, również miało na szyi korale, zgadza się również wstępne datowanie jamy grobowej" – napisał na Facebooku Dariusz Gardziński, redaktor naczelny "Panoramy Annopola".

 

Jan Kochanowski z Urszulką, obraz Władysława Łuszczkiewiczawikipedia/domena publiczna
Jan Kochanowski z Urszulką, obraz Władysława Łuszczkiewicza

 

Specjaliści studzą emocje

 

Archeologowie i historycy są jednak ostrożni. – Tradycja miejscowa mówi o tym, że pochowano tutaj córkę Jana Kochanowskiego Urszulkę, natomiast wymaga to dalszych badań historycznych, nie jest to potwierdzone. Myślę, że jest to świetny pretekst do dalszych badań - mówiła w Polsat News Paulina Piotrowska, kierująca badaniami.

 

- Jesteśmy sceptyczni. To duży cmentarz, można na nim pewnie znaleźć dziesiątki dziewczynek, potencjalnych Urszulek. W przypadku tego grobu nie zgadza się wiek. Urszulka zmarła w wieku ok. 2,5 lat, a znaleziona dziewczynka jest widocznie starsza, mniej więcej sześcioletnia – powiedział polsatnews.pl Marcin Piotrowski.

 

 

Sceptyczna jest również Maria Jaskot, kierownik Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolasie. – Traktujemy to jako regionalną sensację.  Nie ma żadnych źródeł, a przynajmniej nie są powszechnie znane, które mogłyby w jakimkolwiek stopniu uwiarygodnić tę informację. Pewne jest, że Urszula zmarła w wieku 30 miesięcy. Odpowiedź na pytanie, czy odkryto grób rzeczywiście  tak małego dziecka, czy też może znacznie starszego jest zadaniem dla antropologów i genetyków, którzy są w stanie wiele wątpliwości rozwiać – przyznała w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Urszula Kochanowska urodziła się w 1575 lub 1576 roku, była córką Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej. Zmarła najprawdopodobniej na tyfus. Jan Kochanowski poświęcił jej "Treny" - cykl 19 wierszy żałobnych.

 

Polsat News, polsatnews.pl, Panorama Annopola

jm/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie