"Nie dążymy do wyjścia ze struktur europejskich; celem naszej polityki jest poprawa życia Polaków"

Polska

- Kryzys polityczno-gospodarczy doprowadził do realnego osłabienia Unii, poprzez m.in. Brexit. Polska absolutnie nie zamierza podążać drogą Wielkiej Brytanii, nie dążymy do wyjścia ze struktur europejskich - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z ambasadorami RP.

Morawiecki mówił, że niepodważalnymi aksjomatami polityki zagranicznej Polski są: rozwijanie przyjaznych stosunków sąsiedzkich, aktywny udział w najpotężniejszym sojuszu wojskowym świata, członkostwo w gronie państw przywiązanych do zasad demokracji i praw człowieka.

 

- Do tych kwestii chciałbym dołączyć kwestię dyplomacji ekonomicznej, niepolegającej jedynie na prostym udziale Polski w projekcie europejskim, ale takim jego kształtowaniu, byśmy stali się liderami nieuchronnej rewolucji gospodarczej - dodał premier. Jak dodał, w tych wszystkich sprawach fundamentalną rolę ma do odegrania polska dyplomacja.

 

"Europa znajduje się cały czas w kryzysie"

 

- Jak się ma polska racja stanu do naszej wizji przyszłości Europy? W obliczu radykalnych zmian zachodzących na naszym kontynencie, dziś wręcz naszym obowiązkiem jest zadać sobie to właśnie pytanie. Jedno jest pewne, Europa znajduje się cały czas w kryzysie - mówił Morawiecki.

 

Po raz pierwszy w historii - dodał - "kryzys gospodarczo-polityczny doprowadził do realnego osłabienia Unii poprzez chociażby Brexit". - Polska jednak absolutnie nie zamierza podążać drogą Wielkiej Brytanii. Wbrew temu, co starają się wmówić nasi polityczni oponenci, nie dążymy do wyjścia ze struktur europejskich, ani nie jesteśmy zagrożeni wykluczeniem z Unii - podkreślił premier.

 

"Nasza polityka zagraniczna to polityka polskiej racji stanu"

 

- Nasza polityka zagraniczna to polityka polskiej racji stanu, jej celem nie jest wzrost pozycji Polski w rankingach, jako cel sam w sobie, lecz poprawa bezpieczeństwa i realnej sytuacji życiowej Polaków - powiedział Morawiecki.

 

- Wzrost dobrobytu jest możliwy tylko poprzez już przeprowadzoną modernizację polskiej gospodarki tak, aby stała się integralną częścią światowej rewolucji technologicznej - pierwszej rewolucji przemysłowej, w której Polska może odegrać znaczącą rolę - dodał.

 

Jak podkreślił szef rządu, niezbędnym elementem tej modernizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa państwu tak, aby mogło się rozwijać "bez ryzyka egzystencjalnych zagrożeń" oraz zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju dzięki integracji społeczno-ekonomicznej w ramach UE.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze