Można już składać wnioski o świadczenie "Dobry start". W pierwszym dniu złożono ich prawie 60 tys.

Polska

- Ten pierwszy dzień ze świadczeniem "Dobry start" przebiega bardzo sprawnie. Od dziś rodzice i opiekunowie mogą online złożyć wniosek o świadczenie, a od 1 sierpnia drogą tradycyjna, papierową. Dotychczas złożono ponad 59 tys. wniosków o świadczenie "Dobry start" - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Jak powiedziała, resort wykorzystał sprawdzony przy programie "Rodzina 500+" kanał bankowy i uruchomił składanie wniosków przez bankowość elektroniczną. - Działa też drugi kanał online - nasz portal www.empatia.mrpips.gov.pl. Przez niego rodzice i opiekunowie złożyli 10 proc. wniosków - poinformowała Rafalska.

 

- Od samego początku rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazuje w działaniu, że rodzina jest w centrum naszych zainteresować. Świadczenie "Dobry start" to kolejna forma wsparcia rodzin - dodała.

 

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

 

Od 1 lipca można również składać wnioski online o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy. Jak poinformowało MRPiPS, złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia.

 

Świadczenia z programu "Dobry start" mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu "500 plus". Nie przysługują jednak "z urzędu". Termin składania wniosków upływa 30 listopada. - Jeżeli złożymy wnioski wcześniej, mamy szansę na to, że otrzymamy te pieniądze znacznie wcześniej - zaznaczyła minister.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie