W Szczecinie na świat przyszły czworaczki. Lekarze: "Taka ciąża zdarza się raz na pół miliona"

Polska

Szczęśliwymi rodzicami czworaczków są pani Natalia i pan Mateusz. Dwie dziewczynki i dwaj chłopcy przyszli na świat w czwartek w szczecińskim szpitalu Zdroje. - Poród przebiegł zgodnie z planem. Dzieci mają się dobrze, chociaż to wcześniaki - powiedział kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego dr n. med. Andrzej Niedzielski. Podkreślił, że "taka ciąża zdarza się raz na pół miliona".

Dzieci urodziły się przez cesarskie cięcie, są wcześniakami i lekarze na razie bardzo ostrożnie wypowiadają się na ich temat.

 

Lekarze obserwują dzieci i ich mamę

 

- Dzieci urodziły się drogą ciecia cesarskiego. Biorąc pod uwagę, że poród jest porodem wcześniaczym, na razie jesteśmy ostrożni. Dzieci są we w miarę dobrej kondycji. Na razie czekamy i obserwujemy je oraz mamę - powiedział w rozmowie z portalem gs24.pl dr n. med. Andrzej Niedzielski, ordynator oddziału położnictwa i ginekologii w szpitalu Zdroje, który odbierał poród.

 

Dodał, że to pierwsze czworaczki w jego karierze zawodowej.

 

- Statystycznie przyjmuje się, że taki poród w populacji zdarza się raz na 500-600 tys. porodów - powiedział dr Niedzielski. 

 

W maju tego roku w szpitalu Zdroje urodziły się trojaczki, było też 14 porodów bliźniaczych na około 1100 porodów, które odbyły się w placówce od stycznia 2018 roku - poinformował szpital.

 

20 tys. złotych za czworaczki

 

Rodzice czworaczków jako pierwsi skorzystają ze specjalnego świadczenia wprowadzonego przez władze Szczecina - "Bonu opiekuńczego: Wieloraczki". Zgodnie z założeniem tego miejskiego programu rodzice trójki i więcej dzieci urodzonych podczas jednego porodu otrzymają po 5 tys. zł na każde dziecko.

 

Wprowadzenie specjalnego bonu opiekuńczego szczecińscy radni miejscy uchwalili we wtorek.

 

Świadczenie będzie jednorazowe i przyznawane niezależne od sytuacji dochodowej. W Zachodniopomorskiem, przy oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, powstaje też wypożyczalnia sprzętu dla wieloraczków - według wstępnych planów, będą z niej mogli korzystać także rodzice wychowujący bliźnięta.

 

gs24.pl, polsatnews.pl, PAP

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie