Gen. dyw. Rajmund Andrzejczak nowym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Polska
Gen. dyw. Rajmund Andrzejczak nowym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
17wbz.wp.mil.pl

Gen. dyw. Rajmund Andrzejczak został mianowany przez prezydenta na stanowisko szefa Sztabu Generalnego WP i awansowany do stopnia generała broni - poinformowało w piątek BBN.

Jak podało BBN, prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał decyzję o mianowaniu Andrzejczaka na szefa SGWP i awansowaniu go - na wniosek ministra obrony - na kolejny stopień generalski. Andrzejczak obejmie obowiązki 3 lipca.

 

W środę Andrzejczak został wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego, poprzednio dowodził 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną.

 

Prezydent Duda, odwiedzając w czwartek polskich żołnierzy wielonarodowego batalionu NATO na Łotwie, zapowiedział zmiany kadrowe, związane z przygotowanymi przez MON i BBN zmianami w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

 

"To doświadczony, sprawny i odpowiedzialny żołnierz"

 

Jak podkreślono decyzja dotycząca zmiany na stanowisku szefa Sztabu Generalnego WP zapadła w wyniku konsultacji prezydenta premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem obrony oraz zainteresowanymi generałami.

 

"Obecne zmiany na najwyższych stanowiskach w Siłach Zbrojnych RP przebiegają w sposób planowy, po wcześniejszych konsultacjach i mają na celu dostosowanie kadry dowódczej do nowej struktury kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP" - zaznaczyło BBN.

 

Do decyzji prezydenta odniosło się MON. - Generał Rajmund Andrzejczak to doświadczony, sprawny i odpowiedzialny żołnierz. Zmiany w systemie kierowania i dowodzenia wymagają, aby na czele Sztabu Generalnego stanął najlepszy z najlepszych, więc mój wybór mógł być tylko jeden - powiedział Błaszczak o nowym szefie SGWP, cytowany w komunikacie resortu obrony.

 

Dowodził w Afganistanie

 

Gen. dyw. Rajmund Andrzejczak urodził się 29 grudnia 1967 r. w Świdnicy Śląskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.

 

W środę został mianowany zastępcą szefa SGWP, przedtem dowodził 12. Dywizją Zmechanizowaną. Wcześniej był m. in. dowódcą 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu; dowodził też IV i V zmianami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie