Damaszek uznał niepodległość Abchazji i Osetii Płd. Jest reakcja Gruzji

Świat
Damaszek uznał niepodległość Abchazji i Osetii Płd. Jest reakcja Gruzji
Flickr/Aero Icarus

W odpowiedzi na uznanie przez Damaszek niepodległości Abchazji i Osetii Płd., separatystycznych gruzińskich regionów, Gruzja zamknęła przestrzeń powietrzną dla syryjskich linii lotniczych - informuje Reuters.

- Potwierdzam, że gruzińska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla dwóch syryjskich linii lotniczych: Syrian Air i Cham Wings - powiedział agencji Reutera Gocza Mezwriszwili, szef gruzińskiej służby żeglugi powietrznej. Są to jedyne syryjskie linie latające między Syrią i Rosją.

 

W związku z decyzją władz w Tbilisi loty między Syrią a Rosją będą dłuższe o 30 minut - podaje Reuters.

 

Radio Swoboda informuje, że syryjskie samoloty już od tygodnia latają nad Morzem Kaspijskim, wzdłuż wybrzeża Azerbejdżanu.

 

"Ziemie okupowane przez Rosję"

 

Pod koniec maja MSZ w Damaszku poinformowało, że Syria uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Wcześniej tego dnia władze Osetii Płd. podały, że decyzja o nawiązaniu "stosunków dyplomatycznych pomiędzy Osetią Południową i Syrią weszła dziś rano w życie". Decyzję Damaszku potępiła Gruzja, a 5 czerwca MSZ w Tbilisi poinformowało o rozpoczęciu procesu zerwania stosunków dyplomatycznych z Syrią.

 

Abchazja to separatystyczny region Gruzji. Wraz z Osetią Płd. ogłosiła niepodległość po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku. Układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym z obydwoma separatystycznymi regionami Gruzji zawarła Rosja. W ślad za nią oba samozwańcze państwa zostały uznane oprócz Syrii przez Wenezuelę, Nikaraguę i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Abchazję i Osetię Płd. za ziemie okupowane przez Rosję.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie