Bodnar: kadencja I prezes SN musi trwać do 2020 r.

Polska

- Kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf trwa i musi trwać do 2020 r. Skrócenie wieku emerytalnego I prezes SN jest ewidentnym łamaniem Konstytucji - powiedział w czwartek w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Bodnar został zapytany przez Dorotę Gawryluk o ustawę o SN, zgodnie z którą 3 lipca w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą dalej pełnić funkcje, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN.

 

Zdaniem RPO, konieczność pytania prezydenta o zgodę na przedłużenie kadencji "zagraża niezależności sędziów". - Ocena wtedy zależy od czynników politycznych, a nie od, można powiedzieć, ich indywidualnej sytuacji - ocenił Bodnar.

 

"To, co się dzieje, to jest zmiana ustroju naszego państwa"

 

- Nie mam nic przeciwko temu, żeby zmniejszyć ten wiek emerytalny. Tylko reguły konstytucyjne przewidują, że w takiej sytuacji należy to robić w odniesieniu do osób, które dopiero zaczynają swoją kadencję, a nie w stosunku do osób, które już obecnie pełnią funkcję sędziego SN - podkreślił Bodnar.

 

RPO nie zgodził się z podnoszonym przez zwolenników ustawy argumentem, że art. 180 Konstytucji pozwala przenieść sędziego do innego sądu lub w stan spoczynku w sytuacji, gdy zmienia się ustrój sądów. - Tutaj nie dokonujemy zmiany ustroju sądów jako całej struktury - bo tutaj chodzi o taki przepis, taką sytuację, kiedy byśmy np. zmieniali sądy apelacyjne na regionalne, likwidowali trójstopniowy podział sądów na dwustopniowy - tylko tutaj mieliśmy da facto do czynienia ze zmianą wewnętrznej organizacji SN. Przecież nie zmienia się nic - SN jaki był, taki jest - powiedział Bodnar. Dodał, że "to, co się dzieje, to jest zmiana ustroju naszego państwa".

 

"Nie można mocą ustawy kadencji skracać"

 

W jego opinii, łamaniem Konstytucji jest skrócenie wieku emerytalnego I prezes SN. - Kadencja pani prof. (Małgorzaty) Gersdorf trwa i musi trwać - podkreślam to mocno - do 2020 r. I nie można mocą ustawy kadencji skracać. Bo jeżeli byśmy to przyjęli, to w ten sam sposób można skrócić kadencję prezydenta, prezesa NIK, RPO i różnych innych organów, których kadencja jest określona konstytucyjnie - zaznaczył RPO.

 

3 lipca w SN będzie 73 sędziów, spośród których 27 osiągnęło 65 lat. Spośród tych 27 sędziów oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku z powołaniem na podstawę prawną nowej ustawy o SN złożyło dziewięciu. W siedmiu kolejnych oświadczeniach sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP, nie dołączyli także zaświadczeń o stanie zdrowia.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można oglądać tutaj

 

PAP, Polsat News

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie