Miliony ton skroplonego gazu popłyną z USA do Polski. PGNiG podpisało dwie dwudziestoletnie umowy

Biznes
Miliony ton skroplonego gazu popłyną z USA do Polski. PGNiG podpisało dwie dwudziestoletnie umowy
pixabay/PublicDomainPictures

PGNiG podpisało dwie dwudziestoletnie umowy na dostawy gazu skroplonego z amerykańskimi firmami Venture Global LNG, Inc. - oraz Port Arthur LNG z USA, spółka zależna Sempra LNG & Midstream.

- Z satysfakcją oczekujemy rozpoczęcia wieloletniej współpracy z naszym nowym partnerem Venture Global LNG. To jest ważny krok dla PGNiG w rozwoju naszej aktywności na rynku LNG. Zakup LNG w USA pozwoli nam nie tylko na dalszą dywersyfikację naszego portfela importowego od 2022 roku, ale także umożliwi rozwój naszych kompetencji tradingowych i obecność jako globalnego gracza na rynku LNG - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

 

Dostawy od 2023 r.

 

Jak poinformowało PGNiG, podpisane we wtorek w Waszyngtonie, podczas Światowej Konferencji Gazowej porozumienia, ustalają podstawowe warunki umożliwiające finalizację 20-letnich umów w sumie na zakup do 2 mln ton LNG rocznie od każdej z firm.  (W sumie ok. 5,5  mld m sześc. po regazyfikacji). Dostawy realizowane będą od 2022 i 2023 roku. 

 

- Podpisane porozumienia otwierają nam drogę do zawarcia kontraktu, który pozwoli PGNiG na rozwój portfela LNG w bliskiej przyszłości - powiedział prezes PGNiG.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze