17 stanów wystąpiło przeciwko Trumpowi. "Polityka sprzeczna z konstytucją"

Świat
17 stanów wystąpiło przeciwko Trumpowi. "Polityka sprzeczna z konstytucją"
PAP/EPA/MIKE NELSON

17 stanów USA, w tym m. in. stany Nowy Jork, Kalifornia i Waszyngton, wystąpiło na drogę sądową przeciwko administracji prezydenta Trumpa domagając się zaprzestania "okrutnej i bezprawnej" polityki dzielenia rodzin migrantów.

W pozwach wniesionych do sądów federalnych we wtorek władze tych stanów domagają się zaprzestania polityki niewpuszczania do USA na granicy z Meksykiem osób ubiegających się o azyl.

 

"Administracja wyrządziła poważne szkody"

 

Rozporządzenie prezydenta z 20 czerwca, w którym polecił on zaprzestania polityki rozdzielania rodzin migrantów określono jako "iluzoryczne". Wskazano, że Trump nic nie wspomniał o rodzinach już rozdzielonych a nieco później zaapelował o szybkie deportowanie migrantów.

 

W pozwach wskazano, że rodziny migrantów pozbawiono prawa do rozpatrzenia ich spraw przez sądy imigracyjne.

 

Obecną politykę władz federalnych wobec migrantów określono jako "sprzeczną z konstytucją USA". "Polityka (dzielenia rodzin) i związane z nią działania administracji wyrządziły poważne szkody stanom i ich mieszkańcom" - podkreślono w pozwach.

 

"W grę wchodzą losy żywych ludzi"

 

Prokurator generalny stanu New Jersey Gurbir Grewal określił politykę dzielenia rodzin jako "po prostu okrutną".

 

- Wydaje się, że każdego dnia administracja wydaje nowe, sprzeczne polecenia i sprzeczne uzasadnienia. Ale nie możemy zapominać, że w grę wchodzą losy żywych ludzi - dodał.

 

Prokurator generalna stanu Nowy Jork Barbara Underwood oświadczyła, że wiele dzieci migrantów przetrzymywanych w zamkniętych ośrodkach cierpi na depresje, choroby psychiczne i ma skłonności samobójcze.

 

Według danych władz federalnych, w zamkniętych ośrodkach przebywa obecnie 11.800 dzieci migrantów.

 

Tymczasem przebywający w Brazylii wiceprezydent USA Mike Pence ostrzegł na konferencji prasowej nieudokumentowanych imigrantów aby "nie ryzykowali życia ich dzieci" próbując przedostać się do USA nielegalne. - Jeżeli nie możecie przyjechać legalnie, nie przyjeżdżajcie w ogóle - powiedział Pence.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie