Zdobywca księżyca pozwał swoje dzieci i byłą manager. Oskarża ich o chęć przejęcia jego majątku

Świat
Zdobywca księżyca pozwał swoje dzieci i byłą manager. Oskarża ich o chęć przejęcia jego majątku
NASA/domena publiczna
20 lipca 1969, Buzz Aldrin na księżycu

Buzz Aldrin, legendarny członek misji kosmicznej Apollo 11 i drugi człowiek na księżycu, złożył w sądzie pozew przeciw dwojgu z trojga swoich dzieci oraz przeciw byłej manager. Astronauta oskarża ich o próbę przejęcia kontroli nad jego majątkiem. 60-letnie dzieci Aldrina - syn Andrew i córka Janice utrzymują, że ojciec zaczyna chorować na demencję; on sam temu zaprzecza i pokazuje wyniki badań.

Edwin Eugene "Buzz" Aldrin złożyl pozew w sądzie na Florydzie w czerwcu. Dzieci i byłą manager Christinę Korp oskarżył o pobieranie pieniędzy z jego konta, korzystanie z kart kredytowych w niewłaściwych celach i pomówienia, jakoby miał problemy z pamięcią.

 

Wcześniej syn i córka astronauty zawnioskowały w sądzie o to, żeby mogły zostać opiekunami prawnymi ojca, zyskując tym samym prawo do rozporządzania jego pieniędzmi. Ich zdaniem 88-latek powinien być go pozbawiony, ponieważ zaczyna chorować na demencję, ma początki choroby Alzheimera i nie kontroluje swoich wydatków.

 

Aldrin zamieścił na Twitterze oświadczenie swojego prawnika ws. pozwu .

 

 

 

Zarządzenie fundacjami

 

Byłą manager astronauta oskarżył o oszustwo i wzbogacenie się jego kosztem. W pozwie wymienił też kilka rodzinnych przedsięwzięć i fundację non-profit, których powiernikiem jest pozwany syn Andrew.

 

Aldrin domaga się m.in., aby syn nie reprezentował go już w interesach, ponieważ nie informuje ojca o wielu transakcjach lub ich blokowaniu oraz pobiera pieniądze wbrew jego woli.

 

Pozew nie dotyczy najstarszego syna astronauty, Jamesa.

 

Biegły psychiatra ma przeprowadzić badanie Aldrina w tym tygodniu - we wtorek lub w środę. Lekarz, który badał byłego astronautę w kwietniu tego roku stwierdził, że 88-latek jest sprawny umysłowo, a w testach psychologicznych wypada dobrze lub bardzo dobrze.

 

Pierwsze kroki na księżycu

 

W 1969 roku Neil Armstrong i Buzz Aldrin byli pierwszymi ludźmi, którzy zeszli na powierzchnię księżyca. Zapomnianym bohaterem tej wyprawy był Michael Collins, pilot modułu dowodzenia Apollo 11.

 

Przydomek "Buzz", który Aldrinowi nadała w dzieciństwie siostra, stał się również imieniem Buzza Astrala z filmu animowanego Toy Story, właśnie na cześć astronauty.

 

Aldrin ukończył Akademię Wojskową USA oraz uzyskał tytuł doktora astronautyki na Massachusetts Institute of Technology. 

 

Po powrocie z misji kosmicznych przez lata popularyzował wiedzę o NASA. W swojej autobiografii przyznał, że leczył się na depresję i był uzależniony od alkoholu.

 

Ostatnio pochlebnie wypowiadał się o przedsięwzięciach Elona Muska. Zamieścił m.in. zdjęcie z oczekiwania na start rakiety Falcon Heavy, rakiety firmy SpaceX należącej do Muska. 

 

 

abcnews.go.com, wsj.com, polsatnews.pl

mta/dro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie