Premier Słowacji: jesteśmy gotowi poprzeć dobrowolną relokację uchodźców

Świat
Premier Słowacji: jesteśmy gotowi poprzeć dobrowolną relokację uchodźców
PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK

Premier Słowacji Peter Pellegrini powiedział we wtorek, że jego rząd nie zmienia swego negatywnego stosunku do obowiązkowych kwot relokacji uchodźców, ale jest gotowy poprzeć przyjmowanie uchodźców na podstawie dobrowolnej decyzji każdego państwa.

Przed czwartkowo-piątkowym szczytem UE w Brukseli Pellegrini spotkał się z posłami z komisji spraw europejskich parlamentu i zapewnił, że Słowacja nie zmienia swojego stanowiska wobec migracji.

 

- Słowacja nie ustąpi i będzie się trzymała tego, że mechanizm kwot (...) powinien być stosowany jedynie dobrowolnie, a nie obowiązkowo - mówił Pellegrini.


Podkreślił, że będzie opowiadać się za głosowaniem jednomyślnym i odrzuci propozycję wprowadzenia sankcji wobec państw, które nie przyjmują migrantów.

 

"Nie we wszystkim osiągniemy zgodę"

 

- Nie zgadzamy się, aby kraje, które odrzucają obowiązkowe kwoty, były karane na drodze ekonomicznej” - mówił Pellegrini. „Nie jesteśmy egoistami, chcemy pomagać, ale nie poprzez przyjmowanie migrantów - powiedział.

 

- Szczyt nie będzie prosty, program jest bardzo wymagający. Już dzisiaj wiemy, że nie we wszystkim osiągniemy zgodę. W kwestiach dotyczących migracji będziemy rozmawiać o działaniach poszczególnych państw - mówił Pellegrini.

 

Według niego Słowacja nie powinna płacić za cudze błędy i przymusowo przyjmować na swoje terytorium obcych obywateli. Premier dodał, że najważniejszym priorytetem dla Unii Europejskiej jest ochrona zewnętrznych granic, w tym walka z przemytnikami ludzi.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie