Lubelskie pielęgniarki na L4. Szpitale odwołują zabiegi i wstrzymują przyjęcia

Polska
Lubelskie pielęgniarki na L4. Szpitale odwołują zabiegi i wstrzymują przyjęcia
Polsat News, zdj. ilustracyjne

Wiele pielęgniarek w dwóch szpitalach klinicznych w Lublinie przebywają na zwolnieniach lekarskich. To powoduje, że odwoływane są planowane zabiegi i wstrzymywane przyjęcia pacjentów. Pielęgniarki domagają się podwyżek płac.

W szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie we wtorek nieobecnych było 111 pielęgniarek. Szpital zatrudnia ich około 1,2 tys. - poinformowała rzeczniczka szpitala Marta Podgórska.

 

Największa absencja dotyczy pielęgniarek z bloku operacyjnego (instrumentariuszki, pielęgniarki anestezjologiczne). Spośród 138 tutaj zatrudnionych, 55 pielęgniarek wzięło zwolnienia. To sparaliżowało pracę na bloku. - Planowane zabiegi są odwoływane, wstrzymane są przyjęcia pacjentów zabiegowych - powiedziała rzeczniczka.

 

Rozmowy między dyrekcją a przedstawicielami związków zawodowych

 

Na zwolnieniach lekarskich jest także 11 pielęgniarek z oddziału kardiochirurgii oraz 16 pielęgniarek z oddziału ortopedii i traumatologii.

 

W szpitalu klinicznym nr 4 prowadzone są rozmowy między dyrekcją a przedstawicielami związków zawodowych na temat podwyżek płac, ale nie przyniosły one dotychczas porozumienia. Podgórska powiedziała, że do czasu zakończenia rozmów nie będą ujawniane ani żądania pielęgniarek ani propozycje przedstawiane przez dyrekcję. - Na czwartek zaplanowano kolejne rozmowy z przedstawicielami organizacji związkowych - powiedziała rzeczniczka.

 

W szpitalu ogłoszono pogotowie strajkowe.

 

"Szpital funkcjonuje w ograniczonym zakresie"

 

Od kilku dni na zwolnieniach lekarskich przebywa także liczna grupa pielęgniarek w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie. We wtorek było to 147 pielęgniarek i położnych. - Szpital funkcjonuje w ograniczonym zakresie, nadal planowe przyjęcia i zabiegi są przesuwane na inne terminy, szczególnie w klinikach o największej absencji chorobowej - poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala Anna Guzowska.

 

Przewodnicząca organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu klinicznym nr 1 Anna Matysek poinformowała, że związek domaga się podwyżek płac od 1 lipca, w wysokości zależnej od stażu pracy. Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek o najniższym stażu do 5 lat miałby wynosić co najmniej 3 tys. zł brutto, natomiast pielęgniarek ze stażem najwyższym - powyżej 35 lat - 5,8 tys. zł brutto.

 

Rzeczniczka szpitala informowała wcześniej, że wysokość żądań płacowych przekracza możliwości finansowe placówki. W szpitalu w ubiegłym roku trwał spór zbiorowy dotyczący podwyżek plac pielęgniarek. We wrześniu podwyżki zostały wynegocjowane.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie