Szef MSZ: chcemy pomagać, ale nie zgadzamy się z przymusową relokacją

Świat

Bez deklaracji końcowej, za to z ważnymi obietnicami. To efekt niedzielnego, nieformalnego szczytu 16. przywódców krajów Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły kryzysu migracyjnego i były wstępem do zaplanowanego na czwartek szczytu wszystkich państw wspólnoty. Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej postanowiły nie brać udziału w spotkaniu.

 

- Chcemy pomagać uchodźcom na miejscu, albo chronić granice zewnętrzne, natomiast nie zgadzamy się z przymusową relokacją, to jest powód, dla którego nie uczestniczyliśmy w tych dyskusjach - tak szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz tłumaczył w rozmowie z Polsat News nieobecność Polski na wczorajszym miniszczycie przywódców Unii Europejskiej.

 

Conte: skierowaliśmy debatę we właściwą stronę

 

Premier Włoch Giuseppe Conte napisał w niedzielę na Twitterze, że jest zadowolony ze spotkania w Brukseli. "Skierowaliśmy debatę, która się toczy, we właściwą stronę" - ocenił. Włochy przedstawiły przed spotkaniem dokument, w którym wzywają m.in. do tego, by kraje UE podzieliły się migrantami ekonomicznymi napływającymi do UE. Te, które by odmówiły, musiałyby się liczyć z obcięciem funduszy UE.

 

Źródła unijne zbliżone do spotkania relacjonowały, że Conte nie był tak radykalny, dlatego jego propozycje były przyjmowane przychylnie. Jeden z urzędników KE ocenił, że włoska propozycja jest w 85 proc. zbieżna z pomysłami, które sama Komisja realizuje lub opracowuje. Inne źródło pytane o podział migrantów ekonomicznych, jaki chciałby realizować Conte, stwierdziło: "Nie ma na to szans".

 

Migracja pierwotna dotyczy osób przybywających do granic zewnętrznych UE, głównie z Afryki do Włoch, natomiast wtórna dotyczy przepływów migracyjnych z jednego kraju unijnego do drugiego i jest największym problemem Niemiec. Berlin wydaje się pogodzony z tym, że przynajmniej na razie nie ma mowy o jednolitym podejściu całej UE do problemu. Szefowa niemieckiego rządu chce w najbliższych dniach pracować z poszczególnymi krajami nad wypracowaniem dwustronnych i trójstronnych porozumień w tej kwestii.

 

Migracja ma być jednym z głównych tematów właściwego szczytu UE, który odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli.

 

PAP, Polsat News

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie