Kilkudniowe walki pasterzy z rolnikami w Nigerii. Zginęło 86 osób

Świat
Kilkudniowe walki pasterzy z rolnikami w Nigerii. Zginęło 86 osób
AP

Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami a muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja. W rejonie wprowadzona została godzina policyjna, aby zapobiec dalszym starciom.

Do walk doszło w regionie Barikin Adie. W trakcie policyjnego śledztwa wykryto, że w atakach zginęło co najmniej 86 osób, a 50 domów zostało spalonych. 

 

Szerzenie się przemocy między pasterzami a rolnikami w centrum Nigerii jest w dużej mierze wynikiem kurczenia się dostępności do żyznej ziemi. Obie strony dopuszczają się ataków, w wyniku których w tym roku zginęły setki osób.

 

Wewnętrzne konflikty i terroryzm

 

Sytuacja ta jest jednym z największych problemów prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego, który planuje ubiegać się o reelekcję w lutym przyszłego roku. Buhari poprzednie wybory wygrał, obiecując w kraju pokój i stabilność. Teraz odpiera krytykę opozycji, która zarzuca mu, iż jego administracja jest zbyt łagodna dla pasterzy, którzy należą do tej samej co prezydent etnicznej grupy Fulani.

 

Nigerię zamieszkuje 180 mln osób, co czyni ją najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Od dziewięciu lat kraj ten wstrząsany jest także terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która spustoszyła północno-wschodnią część kraju. W tym wewnętrznym konflikcie zginęło już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie