Wielka parada morsko-lotnicza na Zatoce Gdańskiej. Na jednym z okrętów prezydent Duda [NAGRANIE]

Polska

Z okazji Święta Marynarki Wojennej na Zatoce Gdańskiej na wysokości Gdyni miała miejsce w niedzielę morsko-lotnicza parada. Pokaz, w którym wzięło udział 5 samolotów i ponad 20 okrętów, oglądał z pokładu jednego z nich prezydent Andrzej Duda.

Parada była kulminacyjnym momentem obchodów Święta Marynarki Wojennej zorganizowanego w 100-lecie powołania tej formacji.

 

Okręty z USA, Chin i Francji

 

Wśród ponad 20 okrętów, które wzięły udział w morskim pokazie, poza polskimi jednostkami, znalazły się okręty z 8 zaproszonych państw, w tym: amerykański okręt desantowy USS Oak Hill, niemiecka korweta F261 Magdeburg, fiński kuter rakietowy FNS Hanko, chińska fregata FFG Binzhou, dwa francuskie niszczyciele min FS L'Aigle i FS Cephee oraz okręty patrolowe: łotewski LVNS Cesis, litewski LNS Dzukas i duński HDMS Freja.

 

Prezydent Duda znalazł się na pokładzie ORP Nawigator, któremu to okrętowi rozpoznawczemu asystował najnowszy okręt Marynarki Wojennej - ORP Kormoran z inspektorem MW, kontradmirałem Jarosławem Ziemiańskim na pokładzie.

 

Obok tych dwóch polskich okrętów przepływały jeden za drugim pozostałe jednostki biorące udział w paradzie oddając po kolei honory lub składając meldunki prezydentowi Dudzie. Paradzie morskiej towarzyszyło pięć statków powietrznych - trzy Bryzy i dwa Mi-14, które co jakiś czas przelatywały nad płynącymi w szyku okrętami. Paradzie towarzyszył też pokaz ratownictwa morskiego.

 

Kibicowanie z załogą

 

Obchodzone w czerwcu Święto Marynarki Wojennej od lat towarzyszy odbywającemu się równolegle w Gdyni Świętu Morza. W ramach tego drugiego Święta, w niedzielne południe na gdyńskim Skwerze Kościuszki odsłonięty został Pomnik Polski Morskie przypominający o polskich związkach z morzem, ale też upamiętniający żeglarzy, marynarzy i rybaków, którzy na nim zginęli.

 

W odsłonięciu Pomnika udział wziął prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W niedzielę wieczorem prezydent ma gościć na pokładzie okrętu ORP Generał Kazimierz Pułaski, gdzie - wspólnie z załogą, ma kibicować Polakom rozgrywającym tego dnia mecz z Kolumbią w ramach mistrzostw świata w piłce nożnej.

 

Obchody Świąt Morza i Marynarki Wojennej rozpoczęły się w piątek i potrwają do wtorku. Składa się na nie bogaty zestaw koncertów, regat, przejażdżek po wodach Zatoki Gdańskiej oraz wystaw, wykładów i pokazów filmów poświęconych historii i gospodarce morskiej, szkolnictwu morskiemu, sztuce marynistycznej itp. Przez weekend przy nabrzeżu Skweru Kościuszki cumują też i są udostępnione do zwiedzania trzy okręty Marynarki Wojennej - podwodny ORP Bielik, ratowniczy ORP Zbyszko oraz rakietowy ORP Piorun. Z kolei w poniedziałek i wtorek przy nabrzeżu zacumuje fregata Chińskiej Marynarki Wojennej - FFG Binzhou, którą także będzie można zwiedzić.

 

Po raz pierwszy w 1932 r.

 

Święto Morza obchodzono po raz pierwszy w Gdyni w 1932 r. Na te uroczystości przybył do miasta prezydent Ignacy Mościcki oraz ponad 100 tys. innych gości z całej Polski. Święto obchodzone było corocznie do wybuchu II wojny światowej, a po jej zakończeniu obchody odbywały się w Gdańsku i innych miastach nadmorskich. W 2013 r. Gdynia postanowiła wrócić do tej tradycji i w ostatnich dniach czerwca w mieście zorganizowany jest cykl imprez popularyzujących tematykę morską.

 

W ramach Święta Morza tradycyjnie organizowane jest także Święto Marynarki Wojennej, które w tym roku obchodzone jest szczególnie uroczyście ze względu na 100-powstania tej formacji powołanej do życia 28 listopada 1918 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego jako Marynarka Polska. Jej pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 roku symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie