Przegraliśmy 0:3 mecz "o wszystko" z Kolumbią. Z Japonią zagramy "o honor"

PAP/Bartłomiej Zborowski

Reprezentacja Polski przegrała 0:3 z Kolumbią w swoim drugim meczu mundialu w Rosji. Gole dla naszych rywali zdobyli: Yerri Mina, Radamel Falcao i Jose Cuadrado. Porażka oznacza, że biało-czerwoni nie wyjdą z grupy H. Ostatni mecz w turnieju zagramy z Japonią "o honor".

Po nieudanym początku mundialu trenerzy obu drużyn zdecydowali się na roszady w składzie, obaj dokonali po cztery w porównaniu do pierwszego, przegranego meczu w Rosji. Adam Nawałka dał szansę Janowi Bednarkowi, Bartoszowi Bereszyńskiemu, Jackowi Góralskiemu i Dawidowi Kownackiemu. Zabrakło w "11" m.in. Kamila Grosickiego i Jakuba Błaszczykowskiego. Z kolei w ekipie "Los Cafeteros" od pierwszego gwizdka na boisku był James Rodriguez.

Obiecujący początek

Zgodnie z zapowiedziami Polacy zaczęli z zębem, agresywniej niż z Senegalem. Pierwsze minuty należały do nich, ale bez dogodnych okazji do zdobycia bramki. Kolumbijczycy po raz pierwszy zaatakowali w dziewiątej minucie, ale też bez efektu.

Gra toczyła się głównie w środku pola, dużo było walki, pojedynków powietrznych, a składnych ataków niewiele. W tym fragmencie bez zarzutów spisywała się polska defensywa, z kolei w akcje biało-czerwonych angażowało się zbyt mało zawodników, by liczyć na powodzenie.

Po pół godzinie gry drużyna z Ameryki Południowej podkręciła tempo, a może to u Polaków pojawiły się pierwsze oznaki zmęczenia. W 36. minucie aktywny Juan Cuadrado "zatańczył" w polu karnym z Maciejem Rybusem oraz Grzegorzem Krychowiakiem i dopiero interwencja Wojciecha Szczęsnego przerwała jego rajd.

Cuadrado szalał na skrzydle

Optyczna przewaga Kolumbii rosła i w 40. minucie przyniosła efekt. Po rzucie rożnym James Rodriguez dośrodkował, a w polu karnym polskiego bramkarza uprzedził Yerry Mina i strzałem głową zapewnił swojemu zespołowi prowadzenie.

W drugiej połowie animuszu wystarczyło biało-czerwonym na kilka minut. Rywale panowali nad sytuacją i potrafili dwoma, trzema podaniami przedostać się pod polskie pole karne. Momentami zawodnicy Nawałki razili nieporadnością, jak w sytuacji, gdy po stracie zwlekającego z podaniem Kownackiego zamiast groźnej akcji Polaków Juan Fernando Quintero niebezpiecznie uderzył na bramkę Szczęsnego.

W 58. minucie Robert Lewandowski ładnie wyszedł do podania Krychowiaka z głębi pola, opanował piłkę, ale jego strzał obronił wybiegający z bramki David Ospina.

W 70. minucie było już 0:2. Quintero świetnie obsłużył bezproduktywnego wcześniej Radamela Falcao i kapitan Kolumbijczyków w sytuacji sam na sam płaskim strzałem uzyskał swojego pierwszego gola w mistrzostwach świata. Polacy niżej spuścili głowy i po kolejnych pięciu minutach przegrywali już 0:3. James Rodriguez jednym podaniem ominął całą polską obronę tak, że Juan Cuadrado, jeden z bohaterów spotkania, znalazł się sam przed klubowym kolegą z Juventusu Turyn i strzałem z linii pola karnego zdobył trzecią bramkę.

Uribe próbował piętą

W końcówce biało-czerwoni stworzyli sobie dwie okazje. Najpierw po rzucie rożnym piłka trafiła do Krychowiaka, ale jego uderzenie z czterech metrów zablokował Mateus Uribe. Później jeszcze strzałem pod poprzeczkę próbował Ospinę zaskoczyć Lewandowski, ale bramkarz wybił piłkę.

Bliscy czwartego trafienia byli ćwierćfinaliści poprzedniego mundialu, ale Bednarek zdołał wybić z linii bramkowej piłkę po zagraniu Uribe... piętą.

Trzeci turniej tej rangi w tym stuleciu kończy się dla Polaków praktycznie w ten sam sposób - po dwóch porażkach wiadomo, że trzeci mecz będzie stanowił pożegnanie, bo szans na awans do 1/8 finału już nie ma.

Obiecałem Naszym, że będę z Nimi - więc nie krytykuję - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, po tym jak Polska przegrała z Kolumbią 0:3 w meczu piłkarskich mistrzostw świata. "Biało-Czerwoni stało się. Trudno. Głowa do góry" - dodał prezydent.

ZAPIS RELACJI NA ŻYWO

Składy:

Polska: Szczęsny - Bereszyński (72' Teodorczyk), Piszczek, Bednarek (61' żółta kartka), Pazdan (80' Glik), Rybus - Kownacki (57' Grosicki), Krychowiak, Góralski (85' żółta kartka), Zieliński - Lewandowski (k)

Kolumbia: Ospina - D.Sanchez, Mina, Mojica, Arias - Aguilar (32' Uribe), Barrios, James Rodriguez, Quintero (73' Lerma), Cuadrado - Falcao (80' C. Bacca) (k).

Bramki: 0:1 Yerri Mina (40), 0:2 Radamel Falcao (70), 0:3 Jose Cuadrado (75).

Sędzia: Cesar Arturo Ramos (Meksyk). Widzów 42 873

PAP, polsatnews.pl

bas/paw/

Nie tak to miało wyglądać. Polskę czeka jeszcze mecz "o honor" z Japonią. Żegnamy Państwa i życzymy dobrej nocy.

Koniec meczu. Polska 0, Kolumbia 3. Polska odpada z mundialu w Rosji.

90' Sędzia doliczył 5 minut.

89' Lewandowski strzelał w środek bramki. Parada poobijanego Ospiny, który wybija piłkę na rzut rożny.

Smutek na twarzach kibiców. To nie tak miało wyglądać...

85' Żółta kartka dla Góralskiego za faul na Jamesie

84' Urbie blisko strzelenia czwartego gola dla Kolumbii. Próbował piętą. Prawie z linii bramkowej wybijał Bednarek

81' Krychowiak mocno, ale prosto w Ospinę

79' Na boisko wchodzi Kamil Glik. Zmienia Michała Pazdana.

78' C. Bacca za Falcao, który przekazuje opaskę Jamesowi.

75' Kontratak Kolumbii i podanie wzdłuż boiska od Jamesa do Cuadrado. Skrzydłowy perfekcyjnie wykończył akcję.

75\' Niestety kolejny gol dla Kolumbii

73' Łukasz Teodorczyk zmienia Bartosza Bereszyńskiego. Zmiana także w reprezentacji Kolumbii - za Quintero wchodzi Lerma

To nie tak miało wyglądać. Już po drugim meczu Polacy mogą pożegnać się z turniejem.

70' Prostopadłe podanie Quintero do Falcao. Rywala nie upilnował Grzegorz Krychowiak, który złamał linię spalonego.

70' Gol dla Kolumbii

68' Rzut wolny dla reprezentacji Polski. Dośrodkowanie Grosickiego za długi słupek. Do środka zgrywa Krychowiak, ale Lewandowski "staranowany" przez dwóch rywali.

67' Polacy zaczynają atakować. Strzał Lewandowskiego głową trafił Sancheza prosto w twarz.

61' Żółta kartka dla Jana Bednarka. Faulował Uribę

58\' Lewandowski sam na sam z Ospiną. Napastnik strzelił jednak wprost w bramkarza.

57' Dawid Kownacki schodzi z boiska. Wchodzi Kamil Grosicki.

56' Kolejna kontra Kolumbii. Strzelał Quintero, piłka odbiła się od polskiego obrońcy. Będzie rzut rożny.

53' Cały czas groźnie pod bramką Polaków. Strzał Jamesa zablokowany przez Bednarka, a po chwili prostopadłe dogranie Cuadrado złapane przez Szczęsnego.

51' Quintero z dystansu. Piłka przeszło obok lewego słupka

49' Daleki wrzut Łukasza Piszczka w pole karne Kolumbii. Lewandowski strzelał głową, ale daleko od bramki.

45' Początek drugiej połowy. Polacy rozgrywają piłkę w środku pola

Pierwsza połowa meczu w statystykach.

Strefa Kibica pod Pałacem Kultury w Warszawie. Smutek po golu dla Kolumbii.

Russel Crowe nadal wierzy w Polską reprezentację:

45' + 4 - Koniec pierwszej części spotkania. Polska 0:1 Kolumbia.

45' Sędzia doliczył 4 minuty do pierwszej połowy

44' Kolumbia utrzymuje się piłce. James złapany na spalonym

Niestety...

40' James posłał miękkie dośrodkowanie do Miny, a ten głową z bliskiej odległości skierował piłkę do bramki

39\' Gol dla Kolumbii

Prezydent Andrzej Duda  w „marynarskiej” Strefie Kibica na pokładzie ORP Gen. K. Pułaski

36' Drybling Cuadrado z prawej strony boiska. Musiał interweniować Szczęsny

33' Uribe wszedł za Aguilara. Tymczasem groźnie pod polem karnym Polaków. Podanie Quintero zablokowane w ostatniej chwili

29' Na murawie leży Aguilar. Będzie zmiana w reprezentacji Kolumbii

25\' Kolejna groźna akcja pod polem karnym Polaków. Podanie Falcao do Cuadrado zostało wybite przez Piszczka

23' Groźne prostopadłe dośrodkowanie Ariasa wybite przez Pazdana. Szybka kontra Polaków i kolejny rzut rożny. Kolumbijczycy wybijają na aut

Posiadanie piłki po 20 minutach spotkania: Polska 47 proc., Kolumbia 53 proc.

19' Już trzeci rzut rożny dla biało-czerwonych. Piłka wybita z pola karnego Kolumbii

16' Strata Kownackiego w środku pola. Cuadrado dośrodkowywał w pole karne, ale obrońcy wybili piłkę

13' Zagranie ręką Ariasa, który zatrzymał kontrę Polaków

11' Wysoki pressing Polaków. Nasza drużyna utrzymuje się przy piłce

7' Ospina utyka, ale wraca do bramki. Kolumbia rozpoczyna z własnego pola karnego

5' Groźne ataki polskiej reprezentacji od początku spotkania. Kownacki faulował Davida Ospinę.

3' Akcja Lewandowskiego z lewej strony boiska. Kolejny rzut rożny.

2' Groźne podanie Rybusa w pole karne. Polacy mają rzut rożny.

1' Pierwszy gwizdek! Od środka rozpoczęli Polacy

Dzisiejsze spotkanie sędziuje Cesar Arturo Ramos z Meksyku

Piłkarze obu reprezentacji już na boisku. Hymny obu Państw. Na początek - Mazurek Dąbrowskiego.

Prezydent Andrzej Duda obejrzy mecz na pokładzie okrętu ORP Generał Kazimierz Pułaski, wraz z załogą.

Strefa kibica pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie

Piłkarze obu reprezentacji wybiegli na rozgrzewkę przed meczem. Na trybunach zdecydowanie przeważają fani z Ameryki Południowej.

Zapraszamy na transmisję wydania specjalnego "Polska w Grze" na antenie Polsat News i portalu polsatnews.pl. Najnowsze doniesienia z obozu naszej kadry i rozmowy z ekspertami. Program poprowadzą Przemysław Iwańczyk i Łukasz Dubaniewicz, a gośćmi będą m.in. były selekcjoner reprezentacji Jacek Gmoch i komentator Polsat Sport Bożydar Iwanow.

Grosik i Błaszczykowski rozpoczną mecz na ławce rezerwowych

Przed chwilą wynikiem 2:2 zakończył się mecz Japonia - Senegal w "polskiej" grupie H.

Bramki: 0:1 Sadio Mane (11), 1:1 Takashi Inui (34), 1:2 Moussa Wague (71), 2:2 Keisuke Honda (78).

Senegal i Japonia mają po 4 pkt.

Znamy skład reprezentacji Polski:

1. Wojciech Szczęsny – 20. Łukasz Piszczek, 5. Jan Bednarek, 2. Michał Pazdan – 18. Bartosz Bereszyński, 10. Grzegorz Krychowiak, 6. Jacek Góralski, 19. Piotr Zieliński, 13. Maciej Rybus – 23. Dawid Kownacki, 9. Robert Lewandowski.

Prezes PZPN Zbigniew Boniek przypomina, że MŚ w 1982 r. "rozpoczęły się dla Polaków od meczu z Peru". Reprezentacja Polski po dwóch remisach z Włochami i Kamerunem, w trzecim meczu rozgromiła zespół z Ameryki Płd. 5-1. Ostatecznie Polacy zajęli wtedy 3. miejsce.

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Kolumbia. O godz. 20:00 Polacy rozpoczną w Kazaniu mecz "o wszystko" z Kolumbią. Nasi rywale też zagrają "o życie", bo na inaugurację mundialu doznali porażki z Japonią.