Trump napisał list do Trudeau. Wzywa do zwiększenia wydatków na obronę

Biznes
Trump napisał list do Trudeau. Wzywa do zwiększenia wydatków na obronę
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Jak podał w piątek kanadyjski portal informacyjny iPolitics, prezydent USA Donald Trump wysłał do premiera Kanady Justina Trudeau list, w którym ponagla Ottawę oraz innych sojuszników NATO do zwiększenia wydatków na obronę.

List, do którego dotarła redakcja iPolitics, wysłany został 19 czerwca czyli na kilka tygodni przez lipcowym szczytem NATO w Brukseli.

 

"W Stanach Zjednoczonych panuje coraz większa frustracja spowodowana tym, że kluczowi sojusznicy, tacy jak Kanada, nie zwiększyli wydatków na obronę, jak obiecywali" - czytamy w liście cytowanym przez portal.

 

"Podkopuje bezpieczeństwo Sojuszu"

 

"Frustracja ta nie ogranicza się do naszej władzy wykonawczej. Kongres USA również zwrócił na to uwagę i jest tym zaniepokojony. Stany Zjednoczone są coraz mniej skłonne ignorować niewydolność tego Sojuszu (NATO) w stawianiu czoła wspólnym wyzwaniom dla bezpieczeństwa".

 

Trump w przeszłości wielokrotnie krytykował członków NATO za niewypełnianie zobowiązań ze szczytu w Walii w 2014 roku zwiększenia ich budżetów obronnych do 2 proc. PKB.

 

W liście do Trudeau Trump nazywa Kanadę "jednym z naszych najbardziej kompetentnych sojuszników i liderem bezpieczeństwa światowego", ale stwierdza następnie, że utrzymywanie przez nią wydatków na obronę poniżej 2 proc. PKB "podkopuje bezpieczeństwo Sojuszu" oraz daje zły przykład innym członkom NATO.

 

"Podczas szczytu musimy zapewnić wierzytelność Sojuszu poprzez wypełnienie uzgodnionych zobowiązań" - podkreślił Trump. "Oczekuję od Kanady wzmocnionego zaangażowania dla spełnienia celów, których się wszyscy podjęliśmy".

 

Plan zwiększenia wydatków

 

Z danych NATO wynika, że w 2017 r. próg 2 proc. PKB osiągnęły tylko cztery państwa: Grecja, Wielka Brytania, Estonia oraz USA. Wydatki Kanady na obronę wyniosły w ubiegłym roku 1,29 proc. PKB. Polska znalazła się tuż pod kreską osiągając poziom 1,99 proc. PKB.

 

Rząd Trudeau podjął się zwiększyć sumę wydatków do 32,8 mld dol. kanadyjskich w roku 2026/27.

 

Odnosząc się do listu Trumpa rzecznik ministerstwa obrony Kanady przypomniał, że "w 2017 roku, w ramach wszechstronnego przeglądu kanadyjskich wydatków na obronę, rząd Kanady zobowiązał się zwiększyć budżet ministerstwa obrony narodowej o ponad 70 proc. w ciągu najbliższej dekady". Dodał, że plan ten jest "w pełni realizowany" a udział Kanady w działaniach NATO na całym świecie jest "namacalnym sygnałem naszego przywiązania do Sojuszu Transatlantyckiego".

 

List z Białego Domu nadszedł w okresie silnych napięć na linii Waszyngton-Ottawa spowodowanych m.in. nałożeniem przez USA taryf na kanadyjską stal i aluminium oraz cłami odwetowymi ze strony Kanady, które mają wejść w życie 1 lipca.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie