Tragiczny początek wakacji na drogach. W 119 wypadkach zginęło 7 osób

Polska
Tragiczny początek wakacji na drogach. W 119 wypadkach zginęło 7 osób
PAP/Lech Muszyński

W ciągu pierwszej doby wakacji doszło do 119 wypadków, życie straciło 7 osób a 152 odniosły obrażenia - powiedział w sobotę podkom. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji. Przypomniał, że z początkiem wakacji policja rozpoczęła akcję pod nazwą "Bezpieczne wakacje", która potrwa do 2 września. Oprócz wzmożonych kontroli na drogach, wzmocnione zostaną patrole w miejscowościach wypoczynkowych.

Marciniak podkreślił, że mówiąc o liczbach wypadków "zawsze mówimy o konkretnych ludziach, którzy odnieśli rany, którzy zginęli, w związku z tym zawsze to jest ludzki dramat". - Natomiast oczywiście robimy wszystko co w naszej mocy, żeby tych wypadków było jak najmniej - zaznaczył.

 

Tłumaczył, że czas wakacyjny jest dla policjantów okresem szczególnej pracy. - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni - zwłaszcza teraz, na początku wakacji - mówił. Dodał, że policjanci patrolują drogi i są obecni na głównych ciągach komunikacyjnych, takich jak autostrady czy drogi ekspresowe.

 

Podkreślił, że w przypadku zatoru na drogach policjanci będą robili wszystko, żeby jak najszybciej przywrócić drożność lub zorganizować objazdy.

 

Akcja "Bezpieczne wakacje"

 

Marciniak przypomniał, że z początkiem wakacji policja rozpoczęła akcję pod nazwą "Bezpieczne wakacje", która potrwa do 2 września. W ramach akcji oprócz wzmożonych kontroli na drogach, wzmocnione zostaną patrole w miejscowościach wypoczynkowych. Funkcjonariusze będą kontrolować szczególnie kierowców samochodów osobowych. W przypadku wyjazdów zorganizowanych kontrolom będą poddawane autokary i prowadzący je kierowcy.

 

Zdaniem Marciniaka warto wejść na stronę Komendy Głównej Policji "policja.pl", gdzie w zakładce "Bezpieczne wakacje na drodze!" znajdują się informacje dotyczące ruchu drogowego oraz załącznik z wykazem miejsc z całego kraju, w których można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów i ich kierowców.

 

- Jesteśmy do państwa dyspozycji - zapewnił dodając, że oprócz stałych punktów umożliwiających kontrolę pojazdu można w tej sprawie skontaktować się także z najbliższą jednostką policji.

 

 

Warto sprawdzić poziom trzeźwości

 

Marciniak uważa, że prośbą o kontrolę pojazdu najlepiej zwrócić się do policjantów kilka dni przed wyjazdem. - Proszę pamiętać, że nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić od ręki - zaznaczył. - Oczywiście postaramy się pomóc, ale nie zawsze jest to możliwe od ręki, warto kilka dni wcześniej się umówić - dodał.

 

Podkomisarz przypomniał, że kierowcy przed wyruszeniem w drogę mogą sprawdzić w jednostce policji swój poziom trzeźwości. - W każdej jednostce policji są urządzenia do badania trzeźwości - mówił. O badanie trzeźwości można poprosić także policjantów w radiowozach. "Może nie wszystkie pojazdy patrolowe, ale wszystkie pojazdy ruchu drogowego na pewno takie urządzenia do badania trzeźwości mają" - tłumaczył.

 

Rzecznik zaznaczył, że badanie jest "absolutnie bezpłatne i anonimowe". - Każdy naprawdę może podejść, poprosić o taką kontrolę - bardzo nam też na tym zależy, bo chodzi nam o to, żebyście państwo mogli bezpiecznie do domu dotrzeć - mówił. 

 

Rozważnie nad wodą

 

Marciniak zwrócił się również z prośbą do osób korzystających z kąpielisk o rozwagę i wybieranie miejsc specjalnie w tym celu wyznaczonych. - Nawet jeżeli nie jest to kąpielisko z ratownikiem, to jeżeli jest to kąpielisko wyznaczone, to wiadomo, że ktoś to kąpielisko sprawdził - tłumaczył.

 

Według niego "absolutnie niedopuszczalnym jest łączenie wypoczynku nad wodą ze spożywaniem alkoholu". - Kiedy łączymy alkohol z wysoką temperaturą (...) okazuje się, że nasza motoryka, nasz refleks, nasz błędnik, one są przez alkohol i te warunki upośledzone. Może się okazać, że w teoretycznie banalnej sytuacji nawet świetny pływak sobie nie poradzi - wyjaśnił.

 

Dodał, że należy także pilnować bezpieczeństwa dzieci nad wodą oraz zwracać uwagę na rzeczy, które ze sobą zabraliśmy, aby uchronić się przed ewentualną kradzieżą. "My oczywiście będziemy też kontrolować te miejsca kąpielisk" - zapewnił.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie