Szef MSZ: nie weźmiemy udziału w spotkaniu UE ws. migracji, nasze stanowisko jest znane

Polska
Szef MSZ: nie weźmiemy udziału w spotkaniu UE ws. migracji, nasze stanowisko jest znane
Polsat News

- Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie przyjadą na nieformalne spotkanie państw UE w Brukseli, poświęcone migracji, bo stanowisko krajów tego regionu w tej sprawie jest znane - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W oficjalnym szczycie weźmiemy udział - dodał.

W czwartek w Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku ze zbliżającym się końcem prezydencji Węgier w tej Grupie. Szef węgierskiego rządu Viktor Orban przekazał wówczas, że premierzy państw V4 nie przyjadą na niedzielny szczyt UE w Brukseli poświęcony migracji. - Chcielibyśmy podkreślić, że premierzy Grupy Wyszehradzkiej nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu, dlatego, że nie byłoby to właściwe - powiedział Orban. W jego ocenie, w kontekście zasad obowiązujących w UE "nie wiadomo czym to spotkanie właściwie jest". - Dlatego - cokolwiek się wydarzy - nie będziemy uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu - stwierdził premier Węgier.

 

Czaputowicz pytany w TVP1 o powody tej decyzji, zwrócił uwagę, że chodzi o "nieformalne spotkanie przygotowujące" przed oficjalnym szczytem Unii. Zaznaczył, że udział w nim, nie jest obowiązkowy.

 

- Formalny szczyt, czyli Rada Europejska, odbędzie się w dniach 28-29 czerwca i na nim oczywiście wszyscy premierzy (grupy V4) będą - zadeklarował szef MSZ.

 

Sprzeciwiają się przymusowej relokacji 

 

Czaputowicz podkreślił ponadto, że stanowisko krajów Grupy Wyszehradzkiej ws. migracji jest znane. Przypomniał, że kraje tego regionu opowiadają się za umocnieniem granic Unii oraz pomaganiem migrantom w krajach ich pochodzenia. Sprzeciwiają się natomiast ich przymusowej relokacji na terenie Wspólnoty.

 

W czwartkowym spotkaniu szefów rządów V4 uczestniczyli obok premiera Węgier, premier Czech - Andrej Babisz, Słowacji - Peter Pellegrini i Polski - Mateusz Morawiecki. 30 czerwca Węgry zakończą sprawowanie prezydencji w Grupie, 1 lipca obejmie ją Słowacja. Austria 1 lipca obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie