KRS: Europejska Sieć Rad Sądownictwa pytała czy jesteśmy krajem praworządnym. To pytania retoryczne

Polska
KRS: Europejska Sieć Rad Sądownictwa pytała czy jesteśmy krajem praworządnym. To pytania retoryczne
PAP/Leszek Szymański

Delegacja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) pytała nas, czy nasz kraj jest nadal praworządny i respektuje wartości europejskie; zapewniliśmy, że jest to naszym nadrzędnym celem - powiedział w piątek rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera.

W czwartek delegacja ENCJ spotkała się z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa. Tematem spotkania była reforma KRS. Delegacja rozmawiała też później z reprezentantami: Sądu Najwyższego, Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

 

- Członkowie delegacji byli szczególnie zainteresowani tym, czy jesteśmy kontynuatorami poprzedniej KRS, czy zamierzamy realizować wszystkie cele statutowe i czy nasz kraj jest dalej krajem praworządnym, respektuje i uznaje wartości europejskie. Nie muszę mówić, że oczywiście te pytania były pytaniami retorycznymi, bo zapewniliśmy, iż jest to naszym nadrzędnym celem i w żaden sposób nie chcemy tu niczego zmieniać - powiedział sędzia Mitera podczas briefingu poświęconego przebiegowi czwartkowego spotkania.

 

Dodał, że zapewniono delegację ENCJ, iż "nie ma miejsca żaden rewanżyzm" wobec poprzednich członków KRS.


"Prześlemy nasze stanowisko w formie pisemnej"

 

- Ustaliliśmy z naszymi europejskimi partnerami - że wszelkie wątpliwości, które mieli i na które mam nadzieję uzyskali odpowiedź - że w formie pisemnej, w terminie dwóch-trzech tygodni, prześlemy (im) nasze stanowisko - powiedział sędzia Mitera. Jak dodał, "jesteśmy w konstruktywnym dialogu i nie zamykamy żadnych kwestii".

 

Jak poinformował w spotkaniu ze strony KRS uczestniczyli prawie wszyscy sędziowie-członkowie KRS oraz posłowie i senatorowie z Rady. Dodał, że spośród członków KRS nie byli obecni: I prezes SN Małgorzata Gersdorf, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski, poseł Borys Budka oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

ENCJ "zaniepokojona"

 

W deklaracji z Lizbony 1 czerwca br. ENCJ oświadczyła, że "z rosnącym zaniepokojeniem śledzi reformę KRS". Podkreślała, że warunkiem członkostwa w ENCJ jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa. Zaznaczała także, że obecność przedstawicieli KRS podczas zgromadzenia nie oznacza, że status KRS w stowarzyszeniu zostanie utrzymany. 

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie