Włoskie media: premier Conte nie jedzie na nieformalne unijne spotkanie ws. migracji

Świat
Włoskie media: premier Conte nie jedzie na nieformalne unijne spotkanie ws. migracji
PAP/EPA/Riccardo Antimiani

"Premier Włoch Giuseppe Conte nie pojedzie na nieformalne spotkanie przywódców kilku krajów UE w sprawie migracji, które odbędzie się w niedzielę w Brukseli" - podała telewizja RAI za źródłami rządowymi. Według nich Rzym jest zirytowany ujawnionym projektem deklaracji końcowej.

"Conte nie pojedzie, by podpisać wcześniej przygotowaną deklarację" - tak cytowane w środę źródła w jego gabinecie wyjaśniają decyzję o rezygnacji ze spotkania, zwołanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Oficjalna decyzja co do udziału Conte w spotkaniu nie została ogłoszona.

 

Z informacji zamieszczonych wcześniej na Twitterze Junckera wynikało, że w miniszczycie mają wziąć udział przywódcy Niemiec, Francji, Włoch, Bułgarii, Hiszpanii, Grecji, Malty i Austrii.

 

 

Conte napisał z kolei na Twitterze o swej środowej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, który przebywał w Rzymie. Relacjonując tę rozmowę włoski premier ogłosił, że uprzedził szefa Rady, że na nieformalnym spotkaniu w Brukseli nie jest "gotów dyskutować o wtórnych ruchach" migrantów, czyli tych między krajami członkowskimi UE "bez uprzedniego rozwiązania kryzysu" wokół fali migracyjnej, z którą "Włochy muszą zmagać się same".

 

 

Agencja Ansa ujawniła w środę wieczorem fragmenty projektu deklaracji końcowej niedzielnego spotkania. Mowa jest tam o zaostrzeniu kontroli wyjazdów migrantów na stacjach kolejowych, dworcach autobusowych i lotniskach oraz obowiązku pozostania migrantów w kraju kompetentnym do rozpatrzenia wniosku o azyl. W punkcie o potrzebie ograniczenia ruchu migrantów między krajami członkowskimi UE, czyli nielegalnego przekraczania granic, odnotowano propozycję zapewnienia "szybkich" procedur transferu migrantów do "kraju mającego kompetencję" w rozpatrzeniu wniosku o azyl.

 

Odpowiedzialny za politykę migracyjną rządu w Rzymie szef MSW i wicepremier Matteo Salvini oświadczył w reakcji na ten projekt, że premier Conte "ma pełny tytuł do tego, by stać na straży włoskiej dumy".

 

- Ale jeśli mamy tam pojechać, by podpisać karteczkę już przygotowaną przez Francuzów i Niemców, to lepiej zaoszczędzić pieniądze, które wydane zostałyby na tę podróż - stwierdził Salvini. Jego zdaniem z projektu deklaracji wynika, że inne kraje mogłyby wysłać do Włoch "kolejnych migrantów" zamiast, jak dodał, "nam pomóc".

 

PAP, fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!