Premier Morawiecki w Budapeszcie. Spotkanie szefów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii

Świat

Około godz. 13 rozpoczęło się w czwartek w Budapeszcie spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. migracji, przyszłego budżetu UE oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich.

 W rozmowach podczas roboczego lunchu udział biorą, poza kanclerzem Kurzem, szefowie rządów: Polski - Mateusz Morawiecki, Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini.

 

Szefowi polskiego rządu towarzyszą minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

 

Spotkanie organizowane jest na zakończenie węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która formalnie trwać będzie do 30 czerwca. Spośród szefów rządów V4 wezmą w nim udział, poza premierem Morawieckim, premierzy: Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini.

 

Zostaną omówione m.in. kwestie dotyczące migracji

 

Jak mówiła przed wylotem rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, rozmowy będą toczyć się zarówno w gronie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, jak i premierów krajów V4 z kanclerzem Austrii.

 

- W gronie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej omówione zostaną kwestie dotyczące migracji, wieloletniego budżetu UE po roku 2020 oraz inne zagadnienia z bieżącej agendy Rady Europejskiej. Podsumowana zostanie także prezydencja węgierska w Grupie Wyszehradzkiej - poinformowała rzeczniczka.

 

Dodała, że premierzy państw V4 przyjmą także program prezydencji słowackiej, która rozpocznie się 1 lipca 2018 roku i potrwa do 30 czerwca 2019 roku.

 

Założenia austriackiej prezydencji w Radzie UE

 

- Na spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące założeń austriackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca bieżącego roku, jak i kwestie migracji oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, wieloletniego budżetu UE po roku 2020 oraz Brexitu - mówiła Kopcińska.

 

Wcześniej w czwartek odbyło się spotkanie w gronie premierów państw V4. Zostało ono zorganizowane na zakończenie węgierskiej prezydencji w Grupie, która formalnie trwać będzie do 30 czerwca, a następnie przejmie ją Słowacja.

 

Z programu wizyty wynika, że po zakończeniu spotkań, około godz. 14.50 zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów rządów państw V4 oraz kanclerza Austrii.

 

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 roku. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Ostatni raz Polska sprawowała prezydencję w Grupie od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku.

 

PAP, fot. PAP/Radek Pietruszka

nro/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie