Ustawiony przetarg na budowę dworca w Olsztynie. CBA pracowało nad sprawą od ponad roku

Polska
Ustawiony przetarg na budowę dworca w Olsztynie. CBA pracowało nad sprawą od ponad roku
CBA

Agenci CBA z wydziału zamiejscowego w Bydgoszczy zatrzymali pięć osób, które miały ustawiać przetargi m.in. na projekt budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją torów i infrastruktury. Tylko ten przetarg wart był ok. 5 mln zł.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział w środę, że do zatrzymania czterech kobiet i mężczyzny pochodzących z woj. kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego doszło we wtorek.

 

Wśród zatrzymanych jest dyrektor projektu w PKP, jeden z byłych dyrektorów w Kujawsko-Pomorskich Inwestycjach Medycznych, kierownik ze szpitala oraz dwoje prywatnych przedsiębiorców.

 

Pomoc "osoby zajmującej wysokie stanowisko w PKP"

 

Agenci CBA z wydziału zamiejscowego w Bydgoszczy przeszukali mieszkania zatrzymanych, zabezpieczali też dokumenty w warszawskiej siedzibie PKP, toruńskiej spółce Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu - wyjaśnił Kaczorek.

 

Zaznaczył, że funkcjonariusze i prokuratorzy nadal wykonują czynności w tym trwającym od roku śledztwie CBA.

 

- Funkcjonariusze CBA pracowali nad tą sprawą od ponad roku. Ustalili, że od samego początku, już na etapie przygotowywania przetargu przez PKP, wywierany był wpływ na przebieg czynności w taki sposób, aby przetarg wygrała ustalona firma - powiedział Kaczorek.

 

- Nie byłoby to możliwe bez współpracy i pomocy ze strony osoby zajmującej wysokie stanowisko w PKP - wyjaśnił.

 

Modernizacja toruńskiego szpitala 

 

W wyniku działań agenci doprowadzili do tego, że nie zawarto umowy w ustawionym przetargu na projekt nowego dworca w Olsztynie i przebudowę układu torów i peronów na stacji. PKP rozstrzygnęły ten przetarg o wartości blisko 5 mln zł na początku czerwca.

 

Według śledczych grupa usiłowała również wpłynąć na wynik kilkunastomilionowych przetargów rozpisywanych przy modernizacji toruńskiego szpitala im. Rydygiera.

 

Zatrzymani trafili do nadzorującej śledztwo CBA Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, gdzie zostaną im postawione zarzuty.

 

PAP

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie