Nowy program rządu. Korpus Solidarności pomoże wolontariuszom

Polska
Nowy program rządu. Korpus Solidarności pomoże wolontariuszom
PAP/Adam Guz

"Polacy chętnie angażują się w jednorazowe akcje pomocy innym, gorzej, gdy mają robić to stale i systematycznie" - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej". Jak podaje gazeta, "by tę tendencję odwrócić, rząd uruchamia rządowy program promocji wolontariatu tzw. Korpus Solidarności". "W tym roku wyda na niego 380 tys. zł, w kolejnych latach - od 3 do 6 mln zł" - donosi "Rz".

Jak zaznacza gazeta, "w ramach programu ma powstać specjalna baza danych wolontariuszy i organizacji poszukujących osób do pomocy". "Chętni (w wieku 18-25 lat) mogą skorzystać z tzw. roku wolontariatu kompetencji: dwunastu miesięcy stałego - codziennego wolontariatu w wybranych placówkach" - wyjaśnia "Rz". Jak dodaje, "wolontariusz będzie miał zapewnione m.in. zakwaterowanie, wyżywienie i kieszonkowe na podstawowe potrzeby".

 

Jak zaznacza gazeta, jest to rozwiązanie wzorowane na niemieckim "roku specjalnym" czy norweskim "gap year"

 

"Pieniądze na program mają pochodzić z 4 proc. wpływów z gier objętych monopolem państwa, jakie wpływają do funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Finansowane będą wydatki związane ze wspieraniem wolontariuszy, koordynatorów i organizatorów wolontariatu. Finansowane benefity dla wolontariuszy (zniżki na imprezy kulturalne czy bilety na komunikację publiczną), staże i szkolenia koordynatorów" - wylicza gazeta. 

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze