Nikt ich nie chce, a jest ich coraz więcej. W środę Światowy dzień uchodźców

Świat
Nikt ich nie chce, a jest ich coraz więcej. W środę Światowy dzień uchodźców
PAP/EPA/FRANCESCO RUTA
Migranci, którzy przypłynęli na włoskie wybrzeże.

Liczba uchodźców w ubiegłym roku była rekordowa: wyniosła ponad 68,5 mln osób (ponad dwa razy więcej niż liczy ludność Polski) i rośnie piąty rok z rzędu - podał Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Tyle osób zmuszono do opuszczenia swych domów wskutek wojny, przemocy i prześladowań. Niemal połowę uchodźców stanowią dzieci.

Według dorocznego raportu UNHCR, w ubiegłym roku na świecie odnotowano 16,2 mln nowych przesiedleńców; oznacza to, że dziennie przesiedlonych zostało średnio ponad 44 tys. osób.

 

 

Wpływ na to mają m.in. kryzys w Demokratycznej Republice Konga (DRK), wojna w Sudanie Południowym i ucieczka setek tysięcy przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu.

 

Uciekają głównie z Syrii i Afganistanu

 

- Reakcja na przymusowe przesiedlenia na całym świecie wymaga nowego i bardziej kompleksowego podejścia tak, by poszczególne kraje i społeczności nie były pozostawione samym sobie w tych sytuacjach - oświadczył Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi.

 

Jednocześnie liczba osób ubiegających się o azyl, które wciąż oczekują na status uchodźcy pod koniec ubiegłego roku wzrosła o ok. 300 tys. do 3,1 mln.

 

40 milionów osób to osoby przesiedlone w obrębie swych krajów i liczba ta zmniejszyła się bardzo nieznacznie w porównaniu z rokiem 2016 - wskazuje UNHCR.

 

Krajem, który ma najwięcej uchodźców wewnętrznych pozostaje Syria, a następne są: Kolumbia, DRK i Afganistan. Jeśli chodzi o uchodźców, to nieco ponad jedną piątą z nich stanowią Palestyńczycy. Reszta pochodzi w ogromnej większości zaledwie z pięciu państw: Syrii, Afganistanu, Sudanu Południowego, Birmy i Somalii. Najwięcej z nich przyjmuje Turcja - 3,5 mln, głównie Syryjczyków, z kolei Liban ma największą liczbę uchodźców w stosunku do własnej populacji.

 

Surowsza polityka krajów UE

 

Nowy wicepremier i minister spraw zagranicznych Włoch zapowiedział, że jego kraj nie będzie już wpuszczać statków z uchodźcami.

 

Natomiast niemieckie CSU, które współtworzy rząd Angeli Merkel, postawiło kanclerz ultimatum i oczekuje, że do końca czerwca kraje UE wypracują nowy kompromis dotyczący uchodźców.

 

Liczba uchodźców, którzy przez Morze Śródziemne próbują się dostać do Europy systematycznie spada (w odróżnieniu od ogólnej liczby uchodźców na świecie). W tym roku było ich do tej pory 40,9 tys. - w porównaniu z 172 tys. w 2017, 363 tys. w 2016 i milionem w 2015 roku. W lutym 2018 roku było ich tylko 3,4 tys. - to najniższa liczba uchodźców, którzy w jednym miesiącu przybyli do Europy drogą morską od stycznia 2015 roku.

 

Światowy Dzień Uchodźców został ustanowiony w 2001 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest co roku 20 czerwca.

 

PAP, polsatnews.pl

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie