Komu słońce, komu deszcz. Meteorolodzy podpowiadają, kiedy i dokąd wyjechać na wakacje

Polska
Komu słońce, komu deszcz. Meteorolodzy podpowiadają, kiedy i dokąd wyjechać na wakacje
Flickr/Claudia Dea/Emran Kassim

Każdy liczy, że podczas urlopu pogoda będzie mu sprzyjać. Jednak sezon letni trwa niemal trzy miesiące, więc raczej jest niemożliwe, aby przez cały ten czas było słonecznie i ciepło. Ktoś będzie mieć wypoczynek zepsuty przez aurę. Pytanie brzmi, komu się to tym razem przytrafi.

Współczesna technika nie pozwala jeszcze przewidzieć z dużą dokładnością aury każdego dnia rozpoczynającego się lata, bo jest to swoiste wróżenie z fusów, jednak możemy prognozować ogólny trend pogodowy, który sporo mówi o tym, co nas czeka.


Generalnie zapowiada się naprawdę udane lato. Warto spędzić urlop w Polsce - nad morzem, nad jeziorami, w lasach, w górach, bo pogoda wszędzie będzie sprzyjać.


Gorący i suchy lipiec


Modele pogodowe wskazują jednoznacznie na bardzo ciepły lipiec. Miałby on być kontynuacją tego, do czego przywykliśmy już od kwietnia, a więc do temperatur powyżej średniej wieloletniej, miejscami przekraczających normę znacząco.


Oznacza to, że niemal każdego dnia lipca będzie ciepło,  a nawet cieplej. Może to też wskazywać na dłuższą falę upałów, jak to miało miejsce chociażby w 2015 roku, jednak nie jest to wcale takie pewne.


Lipiec raczej nie przyniesie już tak dużych odchyleń temperatury od normy, jak to miało miejsce w kwietniu i maju. Modele wskazują na anomalię rzędu 1 stopnia powyżej średniej wieloletniej. Będzie bardzo ciepło, wręcz gorąco.

 

Zagrożenie pogłębiania się suszy


W dalszym ciągu sumy opadów będą oscylować poniżej normy wieloletniej, a to jednoznaczne zagrożenie pogłębianiem się suszy.

 

Dla rolników to dramat, jednak dla urlopowiczów już prawdziwe zbawienie. Padać będzie rzadko, głównie podczas wędrówki chłodnego frontu atmosferycznego.


Opady pochodzenia burzowego będą intensywne, ale przelotne, więc nie poprawią sytuacji na polach uprawnych. W dodatku będzie spore zróżnicowanie w sumach opadów. W jednych regionach popada więcej, a w innych mniej. Zdarzy się, że w jednej miejscowości przejdzie ulewa, a w innej, nawet sąsiedniej, może nie spaść kropla deszczu.

 

Chłodniejszy sierpień


Sierpień już tak klarowny nie jest. Część modeli wieszczy jego chłodne oblicze. Niskie temperatury miałyby dotyczyć nie tylko Polski, ale też wielu regionów Europy. Nie oznacza to jednak, że miesiąc ten będzie zimny.


Synoptycy spodziewają się dalszej suszy, a co za tym idzie, pogodnego nieba, więc promienie słoneczne będą podnosić temperaturę odczuwalną, nawet w chłodniejsze dni. Nasilenie się suszy zmusi władze niektórych regionów kraju do dalszego ograniczania dostaw wody pitnej do domów. Mogą wysychać studnie, a także mniejsze akweny.


Podobnie, jak w lipcu, padać będzie głównie podczas fal krótkotrwałych ochłodzeń. Będą to opady pochodzenia burzowego, przelotne, lecz obfite. Nie wystąpią jednak wszędzie, a jedynie lokalnie, co jest bardzo złą wiadomością dla rolników tuż przed żniwami.

 

Poniżej prognoza pogodny na najbliższe dni:

 

 


twojapogoda.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie