Awaria autobusu możliwą przyczyną wypadku, w którym zginęły 2 osoby

Polska
Awaria autobusu możliwą przyczyną wypadku, w którym zginęły 2 osoby
Polsat News

Prokuratura Rejonowa w Aleksandrowie Kujawskim (Kujawsko-Pomorskie) bada sprawę poniedziałkowego wypadku autokaru na DK 91, w którym zginęły 2 kobiety. Jedną z możliwych przyczyn katastrofy, która brana jest pod uwagę, to awaria pojazdu.

Do wypadku doszło chwilę po godzinie 7 w poniedziałek w miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) na DK 91 łączącej Łódź z Gdańskiem. Autobusem podróżowało 50 osób. Przewoził on do Trójmiasta osoby z koła seniorów z gminy Bodzanów w okolicach Płocka. Dwie 65-letnie kobiety zginęły, a 29 osób zostało rannych.

 

- Wszczęliśmy śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Czyn ten zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Wstępnie przesłuchano kierowcę, a wcześniej zabezpieczyliśmy ślady na miejscu zdarzenia. Wczoraj prokurator prowadzący wszystkie czynności wszczął formalnie śledztwo i trwa gromadzenie dowodów. Dzisiaj odbyła się sekcja zwłok dwóch osób, które zginęły - powiedział wiceszef Prokuratury Rejonowej w Aleksandrowie Kujawskim Sławomir Korzeniewski.

 

Kierowca nie usłyszał zarzutów

 

Prokuratura nie ujawnia informacji związanych z przesłuchaniem kierowcy, gdyż mogłoby to zagrażać dobru śledztwa.

 

- Jednym z bardzo ważnych wariantów, który trzeba brać pod uwagę, jest awaria układu kierowniczego czy w ogóle układu mechanicznego autobusu. To mogło być skutkiem. Jaka mogła być przyczyna tej awarii - czy zmęczenie materiału czy jakieś pęknięcie bądź niedopatrzenie kogoś - to wszystko będzie przedmiotem śledztwa. Zlecimy ekspertyzę i powołany zostanie biegły - specjalista w tej dziedzinie - dodał prokurator Korzeniewski.

 

Kierowca autokaru nie ma w tej chwili postawionych zarzutów w tej sprawie.

 

W poniedziałek obecny na miejscu wypadku wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali m.in. we Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi i Płocku. Wojewoda poinformował, że o akcji ratunkowej na bieżąco informowani byli premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Joachim Brudziński.

 

"Już nic nie pamiętam z wypadku"

 

Osoby, które nie ucierpiały w wypadku i kilka następnych godzin spędziły w szkole w Aleksandrowie Kujawskim, nie pamiętają w większości okoliczności zdarzenia.

 

- Jestem bardzo zestresowana. W tym momencie już nic nie pamiętam z wypadku - powiedziała dziennikarzom w Aleksandrowie Kujawskim jedna z kobiet podróżujących autokarem. - Przysnęłam po drugim śniadaniu i nic nie pamiętam. Gdy się obudziłam, już leżałam na zewnątrz. Na szczęście nic mi się nie stało. Jechaliśmy do Sopotu na dwudniową wycieczkę nad morze - dodała druga.

 

Pojazd wpadł do rowu i przewrócił się na bok na łuku drogi w miejscowości Konstantynowo w powiecie aleksandrowskim w gminie Waganiec.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie