Czarnoskóry powstaniec "Ali" będzie miał w Warszawie pamiątkową tablicę

Polska
Czarnoskóry powstaniec "Ali" będzie miał w Warszawie pamiątkową tablicę
commons.wikimedia.org/public domain

Nigeryjczyk August Agboola O'Browne był perkusistą w zespołach jazzowych. Do Warszawy przyjechał w latach 20. XX wieku. Był jedynym czarnoskórym powstańcem warszawskim. Walczył w batalionie "Iwo" w Śródmieściu. Gdy przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej ocenił, że "Murzyn nie może być Polakiem", Fundacja Wolność i Pokój postanowiła pokazać, jak błędna to opinia i przypomnieć postać "Alego".

Tablicę z wizerunkiem  O'Browne'a pomysłodawcy chcą umieścić w samym sercu Warszawy - przy Skwerze  Hoovera na Krakowskim Przedmieściu.

 

Inicjatywę  upamiętnienia powstańca popierają min. muzycy jazzowi, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz IPN.

 

- Trwają procedury związane z umieszczeniem tablicy przy Skwerze Hoovera. Wystąpiliśmy  o pozwolenie do Zarządu Terenów Publicznych i Stołecznego Konserwatora Zabytków - mówi polsatnews.pl  Dariusz Zalewski z Fundacji Wolność i Pokój.

 

Jeden z niemal 300 cudzoziemców

 

Jak przyznaje, pomysł zrodził się w listopadzie ubiegłego roku po wypowiedzi ówczesnego rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej Mateusza Pławskiego, "że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem". Władze tego stowarzyszenia oświadczyły później, że "słowa rzecznika  (...) nie wyrażały oficjalnego stanowiska organizacji".

 

Urodzony w 1895 r. O'Browne  zamieszkał w Warszawie ok. 1922 roku. Ożenił się z Polką pochodzącą z Krakowa, z która miał dwóch synów. Jako perkusista grał w zespołach jazzowych stolicy. Podczas wojny handlował sprzętem elektronicznym. W 1944 roku przyłączył się do powstania. Walczył jako "Ali" w batalionie "Iwo" w rejonie Śródmieścia, pod dowództwem kaprala Aleksandra Marcińczyka. Po wojnie ożenił się po raz drugi. W 1956 r. wyjechał z żoną i córką do Francji, a stamtąd do Wielkiej Brytanii, gdzie osiadł na stałe.

 

Według historyków, "Ali" był jednym z ok. 300 obcokrajowców, reprezentujących około 20 narodowości, którzy przyłączyli do powstania warszawskiego.

 

polsatnews.pl, Onet

las/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie