Wójt gminy Baranów: 47 proc. frekwencji w referendum to bardzo przyzwoity wynik

Biznes

- Wynik referendum uważam, że jest bardzo dobrym wynikiem dla gminy. I najgorszym byłoby to, gdyby mieszkańcy w tak ważnej dla nich sprawie nie mogli się wypowiedzieć - powiedział wójt gminy Baranów Andrzej Kolek. Jego zdaniem "każdy mądry rząd powinien brać pod uwagę głos swoich obywateli".

82,8 proc. uczestników niedzielnego referendum zagłosowało przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Frekwencja wyniosła 47 proc. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym jest ono ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

 

Wójt: wyniki świadczą o solidarności mieszkańców

 

- Uważam, że te 47 proc. to jest bardzo przyzwoita frekwencja, jeśli weźmiemy pod uwagę referenda, które się dotychczas odbywały w Polsce - powiedział wójt. Ocenił, że uzyskane wyniki świadczą o solidarności wśród mieszkańców.

 

Jak tłumaczył, trzeba wziąć pod uwagę to, że problem budowy lotniska bezpośrednio dotyczy mniej więcej 1/3 gminy. - W tych obwodach, gdzie bezpośrednio problem nie dotyczy mieszkańców, ta frekwencja była niższa - rzędu 39 proc. - wskazał.

 

Burmistrz zaznaczył, że nieczęsto zdarza się, by mieszkańcy mieli okazję do wyrażenia swojej opinii w tak bezpośredni i osobisty sposób, jak miało to miejsce w niedzielę w gminie Baranów.

 

Dwa pytania w referendum

 

Jak wynika z protokołu ustalenia wyniku referendum gminnego na pytanie: "Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze Gminy Baranów?" 1555 osób, czyli 82,8 proc. uczestników głosowania odpowiedziało "nie". "Za" było 17,2 procent, czyli 322 osoby. Liczba głosów ważnych wyniosła 1877, a nieważnych - 55.

 

Drugie pytanie w referendum dotyczyło zapisów specustawy: "Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom Gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego? Za korzystne zapisy te uznało 113 osób głosujących (6,1 proc.), a 1751 głosujących (93,9 proc.) oceniło, że będą one niedobre dla mieszkańców gminy Baranów. W tym przypadku liczba głosów ważnych to 1864, a nieważnych - 68. Uprawnionych do głosowania było 4 tys. 120 osób; udział w referendum wzięło 1932 mieszkańców.

 

Ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie

 

Pod koniec maja wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild podczas spotkania z mieszkańcami i wójtem gminy Baranów nt. budowy CPK poinformował, że trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski) są wyznaczone na obszar inwestycji CPK, obejmujący łącznie 66,2 km kwadratowych.

 

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane, by obsłużyć ok. 100 mln osób. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, do końca 2027 r.

 

Rząd tłumaczy, że budowa nowego portu jest konieczna, w związku z tym, że warszawskie Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu i, w związku z dynamicznie rosnącym ruchem lotniczym w regionie, w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć. W 2017 r. port obsłużył 15,72 mln pasażerów, o 22 proc. więcej niż w 2016 r.

 

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie