Podpisano umowy na budowę odcinków drogi S19. "Via Carpatia to niezmiernie ważne przedsięwzięcie"

Biznes
Podpisano umowy na budowę odcinków drogi S19. "Via Carpatia to niezmiernie ważne przedsięwzięcie"
PAP/Darek Delmanowicz

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w poniedziałek wziął udział w uroczystości podpisania w Nisku (Podkarpackie) umów na budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S19 Lasy Janowskie - Nisko. Trasa ta będzie częścią Via Carpatia. - To niezmiernie ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia interesów gospodarczych naszego kraju - powiedział Adamczyk.

Adamczyk podkreślił, że szlak ten jest ważny również dla regionów wschodnich, przez które będzie przebiegał.

 

- Via Carpatia to także wyczekiwany projekt przez Litwę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, a także zachodnie Bałkany, bo przecież one też aspirują poprzez odnogi komunikacyjne do włączenia się do tego szlaku. Dziś Via Carpatia to jest przedsięwzięcie, które jest budowane, jest realizowane - zaznaczył.

 

Minister przypomniał, że kilka dni temu projekt budowy Via Carpatia po raz pierwszy pojawił się w oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej, jako "korytarz Via Carpatia".

 

"Mówili, że to jest niemożliwe"

 

- To sukces polskiego rządu. A nasi poprzednicy mówili, że to jest niemożliwe, to się nie uda, nie ma sensu o tym rozmawiać, bo to jest niemożliwe. Dzisiaj staje się to rzeczywistością - dodał.

 

Odcinek S19 Lasy Janowskie - Nisko, na budowę którego podpisano w poniedziałek umowy został podzielony na trzy odcinki.

 

Odcinek Lasy Janowskie-Zdziary kosztował będzie ponad 236,3 mln zł. W przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Odcinek ten będzie miał ok. 9,3 km długości.

 

Natomiast odcinek Zdziary-Rudnik nad Sanem o długości ok. 9 km wybuduje firma Mosty-Łódź, wartość umowy to prawie 287 mln zł.

 

Trzeci odcinek S19 Rudnik nad Sanem-Nisko Południe o długości ok. 6 km kosztować ma ponad 196 mln zł i wybuduje go firma Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. 

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie