Kontrolują ciężarówki z odpadami. Wspólna akcja policjantów i celników

Polska
Kontrolują ciężarówki z odpadami. Wspólna akcja policjantów i celników
Galeria zdjęć (6)

Policjanci i celnicy skontrolowali kilkanaście ciężarówek przewożących odpady na brzeskim odcinku autostrady A4. Sprawdzali, czy nie zagrażają one zdrowiu ludzi oraz środowisku. Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Tak rozpoczęto ogólnopolską akcję DEMETER IV, wymierzoną w przewoźników wwożących nielegalnie do Polski odpady.

Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim samochody ciężarowe przewożące nieczystości. Zwracali szczególną uwagę na sposób załadunku odpadów, oznakowanie pojazdu, a także na zgodność ich zawartości z dokumentacją przewozową. Każda kontrola wiąże się również ze sprawdzeniem stanu technicznego pojazdu, uprawnień kierowcy oraz jego trzeźwości.

 

Akcja koordynowana jest przez Departament Ceł Ministerstwa Finansów.

 

Śmieci nielegalnie przywożone z Niemiec


Nasilenie kontroli ma związek z pożarami wysypisk i wykryciem wielu nielegalnych składowisk odpadów w ostatnich miesiącach.


Przed kilkunastoma dnia zatrzymano w Dąbrowie Niemodlińskiej niedaleko Opola ciężarówkę, która zamiast odpadów plastikowych - jak napisano w deklaracji przewozowej - wiozła zwykłe śmieci z Niemiec.


Okazało się, że ciężarówka jechała na nielegalne składowisko, na którym znaleziono nieoznakowane zbiorniki o łącznej pojemności ok. 50 tys. litrów, zawierające m.in. silne kwasy z domieszką chloru.

 

Kilkadziesiąt pożarów składowisk odpadów


Przez pięć pierwszych miesięcy tego roku odnotowano aż 63 pożary takich składowisk (obecnie liczba pożarów zbliża się już do 100), a w całym ubiegłym roku strażacy byli wzywani do tego rodzaju zdarzeń 37 razy.

 

Resort środowiska zapowiada przygotowanie projektu rozwiązań, które ukrócą nielegalne składowanie i pozbywanie się odpadów


Ostatni pożar składowiska odpadów miał miejsce w niedzielę w Kostrzycy w powiecie jeleniogórskim na Dolnym Śląsku. Płonęły różnego rodzaju śmieci, w tym odpady wielkogabarytowe (m.in. pralki, lodówki, opony, okna), a z ogniem walczył przez cały dzień 60 strażaków.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie