Tajne kody na eksponatach w Muzeach Watykańskich. "To ważne dla kryptografii"

Technologie

Watykańscy i florenccy naukowcy ogłosili odkrycie tajnych kodów, które ukryto na starożytnych wazach. W świecie historii sztuki to prawdziwa sensacja. Dziennikarze Polsat News jako pierwsi mieli okazję obejrzeć je i sfilmować - kamery telewizyjne niezwykle rzadko wpuszczane są do Muzeów Watykańskich.

- Mamy do czynienia z niezwykle  ważnym odkryciem, które właśnie wychodzi na światło dzienne. To ważne dla naszej historii, dla kryptografii, a przede wszystkim dla poznania jakże szeroko rozwiniętej kultury ateńskiej VI-IV wieku p.ne - powiedziała dyrektor Muzeów  Watykańskich Barbara Jatta.

 

Garncarze prowadzili dialog z malarzami


- Odkrywamy kulturę i wiedzę rzemieślników. Okazuje się, że nie byli to tylko prości garncarze, ale wykazywali się wysoką kulturą osobistą i wykształceniem w dziedzinie, którą reprezentowali, a poprzez kody prowadzili dialog z malarzami, artystami, którzy potem upiększali tę ceramikę - dodała Jatta.


Dotąd uważano, że rola garncarza kończyła się na nadaniu naczyniu odpowiedniego kształtu, a tymczasem garncarz dawał malarzowi konkretne wskazówki, co do sceny jaka miała się na naczyniu znaleźć i jak miały wyglądać postaci.

 

Napisy pokrywano czarną farbą


Ostatecznie napisy - wskazówki - malarz pokrywał czarną farbą i przez tysiąclecia nikt nie miał o nich pojęcia. Widoczne były wyłącznie te napisy, które umieszczał sam malarz - dedykacje, złote myśli, czy też zachęta do kupna naczynia.


Tajne kody są w różnych miejscach - jeśli są blisko figur, to napis rozpoczyna się od ust lub od głowy postaci.


Wazy ateńskie cieszyły się w starożytności ogromnym wzięciem. Rozprowadzano je wzdłuż całego wybrzeża Morza Śródziemnego. Trafiały także na stoły Etrusków zamieszkujących środkową część Półwyspu Apenińskiego. To z etruskich grobowców pochodzą te wazy, które dziś podziwiamy w muzeach.


polsatnews.pl

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie