"Horror bus". Tak ocenili inspektorzy stan autobusów, którymi dzieci miały wyjechać na wycieczkę

Polska
"Horror bus". Tak ocenili inspektorzy stan autobusów, którymi dzieci miały wyjechać na wycieczkę
WITD Poznań

Zniszczone fotele, brak pasów bezpieczeństwa, niesprawne światła - to tylko niektóre usterki autobusów, którymi dzieci z Konina (Wielkopolska) miały w piątek wyjechać na wycieczkę. Autobus zastępczy, który podstawił przewoźnik, był już sprawny, ale okazało się, że jego kierowca nie odebrał tygodniowego odpoczynku i nie mógł prowadzić.

Pech prześladował dzieci i organizatorów wycieczki, którzy zebrali się w piątek na parkingu przy obiekcie sportowym w Koninie (Wielkopolska).

 

Długa lista usterek


Prześwietlony przez inspektorów pierwszy autobus nie miał pasów bezpieczeństwa na kilku fotelach wyposażonych w punkty kotwiczenia. Poza tym liczba miejsc siedzących wpisanych do dowodu rejestracyjnego nie odpowiadała stanowi faktycznemu. Gdy okazało się jeszcze, że nieszczelny był układ pneumatyczny, to przerażenie niedoszłych wycieczkowiczów sięgnęło zenitu.


Autobus drugiej grupy dzieci miał niepewne mocowanie siedzisk foteli. Wysuwały się do przodu, co przy nagłym hamowaniu groziło nieszczęściem. Przy niektórych fotelach brakowało punktów kotwiczących pasy bezpieczeństwa. Ponadto pojazd miał niesprawne światło pozycyjne.

 


Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne obu autokarów i zakazali dalszej jazdy. Stan pojazdów określili jako "horror bus".


Dodatkowo w jednym z autobusów stwierdzili nieprawidłowy typ wykresówki, który kierowca zastosował do tachografu.

 

Kierowca, który nie mógł prowadzić


Organizator wycieczki wynajął inny autokar, którym dzieci miały wyruszyć w podróż. Kolejna kontrola wykazała jednak, że choć autobus jest sprawny, to jego kierowca nie odebrał prawidłowego odpoczynku tygodniowego. Otrzymał mandat karny, a przedsiębiorcę czeka postępowanie wyjaśniające.
 

Dzieci wyjechały dopiero, gdy przywieziono kolejnego, nowego kierowcę, który mógł wykonać  przewóz już bez przeszkód.

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie