Sejm zdecydował: jeden login do urzędów, banków i portali publicznych

Biznes
Sejm zdecydował: jeden login do urzędów, banków i portali publicznych
pixabay/kaboompics

Jeden login do urzędów i portali publicznych, a nawet do banków oraz sklepów internetowych - zakłada przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.

Za ustawą głosowało 257 posłów, przeciw było 158, wstrzymało się dwóch posłów.

 

"Prosta, szybka i bezpieczna"

 

- Celem projektowanej ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej jest zapewnienie Polakom dostępu do usług i portali publicznych za pomocą jednego loginu i hasła - mówił wcześniej podczas prac parlamentarnych minister cyfryzacji Marek Zagórski. Taka identyfikacja elektroniczna, jak zaznaczył, ma być prosta w zastosowaniu, szybka i bezpieczna.

 

Dodał też, że ważnym krokiem w przejściu z "Polski papierowej do Polski cyfrowej" będzie wprowadzenie tzw. publicznej aplikacji mobilnej, którą każdy użytkownik będzie mógł ściągać na smartfona. - To będzie taki portfel na różnego rodzaju dokumenty, takie jak np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacje, dowód rejestracyjny - wyjaśniał minister, zaznaczając, że użytkowanie takiej aplikacji będzie dobrowolne i bezpłatne.

 

1,7 mln osób już z niego korzysta

 

Dystrybucją identyfikacji elektronicznej może się zająć państwo, ale też inne podmioty komercyjne np. banki. - Tworzymy federacyjny model cyfrowej tożsamości, po to, by lawinowo zwiększyć liczbę użytkowników korzystających z e-administracji i e-biznesu - powiedział Zagórski.

 

Przypominał też, że obecnie z profilu zaufanego, który może też być tzw. podpisem cyfrowym korzysta 1,7 mln osób. Z wypowiedzi ministra wynika, że system elektronicznej identyfikacji danych powinien być gotowy do 2020 roku. Na jego budowę rząd przeznaczył 5 mln zł, a na utrzymanie będzie wydatkowane 8 mln zł co roku.

 

Minister poinformował też, że jeszcze w tym roku ma być gotowa nowa formuła gov.pl, trwają też prace nad systemem e-doręczeń.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie