Oskarżony o nieudzielenie pomocy kobiecie, którą więził i gwałcił jego brat przyszedł do sądu pijany

Polska
Oskarżony o nieudzielenie pomocy kobiecie, którą więził i gwałcił jego brat przyszedł do sądu pijany
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

W piątek w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie miał ruszyć proces Pawła P., oskarżonego o nieudzielenie pomocy młodej kobiecie, którą jego brat uwięził, zgwałcił i oślepił. Oskarżony przyszedł jednak do sądu pijany - prosto z sali rozpraw został przewieziony do aresztu.

Pod koniec października 2015 roku 23-letnia wtedy kobieta uczestniczyła w libacji alkoholowej, którą w piwnicy jednego z bloków urządził recydywista, 44-letni Grzegorz P. Mężczyzna nie chciał jej wypuścić, gdy impreza się skończyła. W brutalny sposób oślepił ją, bił i zgwałcił.

 

Przez kilka dni więził pokrzywdzoną w piwnicy, a później w swoim mieszkaniu, w którym w tym czasie przebywali jego brat i matka. Młodej kobiecie nie udzielono żadnej pomocy. Po trzech dniach Grzegorz P. zaprowadził pokrzywdzoną przed klatkę bloku, w którym mieszkała i tam ją zostawił. Pod koniec lutego 2017 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Grzegorza P. na karę łączną 20 lat więzienia.

 

Paweł P., brat Grzegorza, został oskarżony o "nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu".

 

"Nie wiedział"


Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus tłumaczyła, że Paweł P. ani nie wezwał pogotowia ratunkowego, ani w żaden inny sposób nie pomógł pokrzywdzonej i nie zareagował na sytuację, jakiej był świadkiem.

 

W śledztwie mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, wyjaśnił, że "nie był świadkiem zachowania brata wobec pokrzywdzonej, nie wiedział, w jakim pokrzywdzona znajduje się położeniu".

 

W piątek przed Sądem Rejonowym w Gnieźnie miał ruszyć proces Pawła P. Mężczyzna przyszedł jednak do sądu pijany. Miał przyznać, że dzień wcześniej wypił 3-4 piwa.

 

Promil alkoholu we krwi

 

Rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski potwierdził, że "ze względu na to, że były podejrzenia, że oskarżony jest nietrzeźwy, sąd wezwał policjantów, którzy przeprowadzili badanie. Okazało się, że oskarżony jest pijany i ma około 1 promila alkoholu we krwi".

 

Sąd zastosował wobec Pawła P. karę porządkową za uchybienie powagi sądu i zdecydował, że oskarżony trafi do aresztu na siedem dni.

- Paweł P. został od razu zatrzymany i przewieziony do aresztu śledczego. Oczywiście przysługuje mu zażalenie na tę decyzję sądu - podkreślił sędzia.

 

Rozprawa Pawła P. została odroczona. Nowy termin wyznaczono na 21 sierpnia. Za przestępstwo zarzucone Pawłowi P. grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie