Fundacja Czartoryskich wśród sponsorów Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej". "Nieporozumienie"

Polska
Fundacja Czartoryskich wśród sponsorów Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej". "Nieporozumienie"
Polsat News/Zdj. archiwalne
Członkowie Klubów "Gazety Polskiej" na jednym z marszów w Krakowie. Zdj. archiwalne.

"Logo fundacji znalazło się na liście sponsorów przez nieporozumienie. Fundacja XX. Czartoryskich nie jest sponsorem Zjazdu Klubów »Gazety Polskiej«" - podkreślono w oświadczeniu wydanym przez kluby, po tym, jak media obiegła informacja, że Fundacja, która w 2016 r. otrzymała od Ministerstwa Kultury 100 mln euro za swoją kolekcję dzieł sztuki, jest jednym ze sponsorów zjazdu.

XIII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" odbędzie się w dniach 15-17 czerwca w Spale. Gośćmi honorowymi mają być premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, a także były szef MON Antoni Macierewicz.


Zaproszenie przyjął także prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Wśród zaproszonych polityków są też marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Ryszard Terlecki, Beata Mazurek, Adam Bielan oraz ministrowie i posłowie.

 

"Przybudówka PiS"


"Wicepremier Gliński zapłacił Fundacji Czartoryskich 0,5 mld zł za kolekcję, która nie mogła opuścić Polski. Za to z Polski przelano do Liechtensteinu właśnie te 0,5 mld zł. Teraz fundacja sponsoruje zaplecze polityczne PiS. Układ zamknięty" - napisał na Twitterze w poniedziałek wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

 


Na informacje o tym, że Fundacja ma być na liście sponsorów Zjazdu, zwrócił uwagę także poseł PO Arkadiusz Myrcha. "Jak to jest, że w lutym 2018r. Fundacja XX. Czartoryskich wnosi o likwidację z powodu wyczerpania środków i majątku, a w czerwcu 2018 r. sponsoruje największą imprezę przybudówki #PiS?? W międzyczasie nie prowadząc de facto żadnej działalności" - pytał.

 

 

100 mln euro za kolekcję dzieł sztuki

 

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.


W oświadczeniu Fundacja poinformowała, że pod koniec ubiegłego roku podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie.

 

"Propozycja została wysłana"

 

"Fundacja Klubów »Gazety Polskiej« od samego początku podejmuje działania mające na celu tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, szerzenie patriotyzmu, promowanie tradycji i historii Polski. Propozycje wspierania tych działań, m.in. w związku z organizowanym Zjazdem Klubów »Gazety Polskiej«, wysyłamy do różnych firm i instytucji, które cenią sobie podobne wartości" - oświadczyły Kluby "Gazety Polskiej".


Jak tłumaczono, "taka propozycja została także wysłana do Fundacji XX. Czartoryskich, jednak logo fundacji znalazło się na liście sponsorów przez nieporozumienie. Fundacja XX. Czartoryskich nie jest sponsorem Zjazdu Klubów »Gazety Polskiej«".

 

"Fundacja podziela cele, ale umowa nie została zawarta"


Do sprawy odniósł się także Maciej Radziwiłł z zarządu fundacji.


"Fundacja XX. Czartoryskich nie jest sponsorem Zjazdu Klubów »Gazety Polskiej«" - zaznaczył w komunikacie.


Jak wyjaśnił, "Fundacja XX. Czartoryskich otrzymała propozycję objęcia tytułu partnera wydarzenia organizowanego przez Fundację Klubów »Gazety Polskiej«, które ma na celu szerzenie patriotyzmu, promowanie tradycji i historii Polski. Cele te podziela także Fundacja XX. Czartoryskich, jednak po przeanalizowaniu oferty umowa nie została zawarta".

 

polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie