Frans Timmermans: 18 czerwca będę rozmawiał o praworządności z premierem Mateuszem Morawieckim

Polska

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przyjedzie do Polski 18 czerwca, by rozmawiać o kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości i o praworządności - przekazało wysokiej rangi źródło dyplomatyczne w Brukseli. Wiceszef KE ma się spotkać w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Wizytę wiceszefa KE Fransa Timmermansa zaplanowano w Polsce na 18 czerwca. Będzie to okazja do kontynuowania dialogu między Polską i Komisją Europejską w sprawie praworządności - powiedziało PAP to źródło.

 

- 18 czerwca przyjadę do Warszawy, by rozmawiać o praworządności w Polsce z premierem Mateuszem Morawieckim - napisał we wtorek na Twitterze Timmermans.

 

 

W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat reformy wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce; Timmermans ma wziąć w niej udział. Wiceszef KE, który już przebywa w Strasburgu, we wtorek uczestniczył w debacie poświęconej przygotowaniom do czerwcowego szczytu UE w Brukseli.

 

Szymański: dialog trwa

 

W Strasburgu jest też wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który spotka się z szefami głównych grup politycznych w europarlamencie. Tematem rozmów jest m.in. kwestia praworządności w Polsce.

 

Wiceminister był pytany o informacje medialne, jakoby dialog Polski z KE w sprawie praworządności został zerwany.

 

Jak zaznaczył Szymański, "nie ma sensu wyciągać tak daleko idących wniosków". - Ten dialog trwa. Ten kontakt trwa. My przedstawiliśmy bardzo konkretną ofertę. Zrealizowano bardzo konkretne rzeczy w polskim parlamencie. Teraz jest ruch po stronie Komisji Europejskiej - zaznaczył.

 

Pytany o to, dlaczego nie spotkał się dziś z Timmermansem powiedział: - Spotkanie dla spotkania nie miałoby sensu. Dziś nie miałbym nic nowego do dodania. Przewodniczący Timmermans jest dobrze poinformowany jeśli chodzi o stan spraw w Polsce. Dbamy o to, aby był jako pierwszy informowany. Dzisiejsze spotkanie nie mogłoby przynieść nic nowego - dodał Szymański.

 

- Mamy dobry kanał komunikacji z KE, z prezydencją, z Radą i jeżeli będą nowe fakty, będziemy się do nich ustosunkowywali. Nie ma potrzeby, abyśmy dokładali rękę do spekulacji - stwierdził Szymański.

 

Pytany o kwestię wizyty w Polsce wiceszefa KE Fransa Timmermansa odpowiedział, że jest on zawsze mile widziany w naszym kraju. - Kiedy wizyta zostanie przygotowana, (...) wtedy będziemy o niej informowali - zaznaczył Szymański.

 

 

W środę o godz. 15 Parlament Europejski będzie ponownie debatował o zmianach w polskim sądownictwie z Fransem Timmermansem, pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Transmisja na stronie polsatnews.pl.

 

Przejście do kolejnego etapu postępowania i kwestia sankcji

 

Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie w grudniu ubiegłego roku, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony, jednak Timmermans domaga się od Warszawy dalszych ustępstw.

 

Zdaniem wielu komentatorów Timmermans ma nadzieję, że 26 czerwca kraje członkowskie poprą jego stanowisko i ostatecznie dojdzie do wysłuchania stron i głosowania w sprawie ewentualnego przejścia do kolejnego etapu postępowania z art. 7.

 

Zgodnie z art. 7 Traktatu o UE po rozpoczęciu procedury Rada UE musi wysłuchać stanowiska Polski oraz uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego (większością dwóch trzecich oddanych głosów, reprezentujących większość wchodzących w jego skład członków). Traktat mówi, że Rada po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, stanowiąc większością czterech piątych swych członków, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych.

 

Gdy to się stanie, sprawa będzie mogła trafić na posiedzenie Rady Europejskiej, czyli do szefów państw i rządów. Na tym poziomie decyzja o poważnym i stałym naruszaniu wartości wymaga jednomyślności. Jej podjęcie mogłoby otworzyć drogę do ewentualnych sankcji. Węgry jednak kilkakrotnie informowały, że nie poprą takiego wniosku wobec Polski.

 

PAP, Polsat News, polsatnews.pl

mta/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie