Tomasz Komenda ma się domagać 18 mln zł za 18 lat więzienia

Polska
Tomasz Komenda ma się domagać 18 mln zł za 18 lat więzienia
Polsat News

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski będzie żądał dla Tomasza Komendy aż 18 milionów zł zadośćuczynienia – poinformował "Fakt". Według informacji dziennika, mecenas chce, aby jego klient, niesłusznie skazany za zabójstwo i gwałt, otrzymał milion złotych za każdy rok spędzony w więzieniu.

– On był traktowany w więzieniu jak śmieć – komentuje dla "Faktu" Ćwiąkalski. Jak przypomniał, w Polsce był przypadek skazanego, który za 12 lat więzienia otrzymał 3 mln złotych odszkodowania, ale był on uważany za płatnego mordercę. - Jak sam o tym mówił, żył w więzieniu jak król. Nie można go zatem porównywać do sprawy Tomasza - przekonuje mecenas. 

 

Ćwiąkalski powiedział też, że jego klient jedzie do Rzymu, gdzie planuje pomodlić się na grobie Jana Pawła II. Komenda pragnie też spotkać się z papieżem Franciszkiem.

 

"Nie jest do oszacowania"

 

W maju Sąd Najwyższy uniewinnił Komendę, skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-letniej Małgorzaty. Mężczyzna spędził w Zakładzie Karnym w Strzelinie 18 lat, zanim został warunkowo zwolniony z odbywania kary, bo prokuratura uznała, że nie popełnił zbrodni.

 

- Sprawa jest bezprecedensowa, w całej swojej karierze adwokackiej, a także okresie ministerialnym, nie kojarzę podobnej - mówił w maju mec. Ćwiąkalski. Jak dodał, "krzywda ludzka w tej sprawie jest nie do oszacowania". Podczas konferencji po ogłoszeniu wyroku przekonywał, że będzie domagał się dla swojego klienta "ponad 10 mln odszkodowania".

 

Prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie dotyczące zabójstwa i zgwałcenia Małgorzaty K. Prokuratura ustala, czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa jest badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.

 

Fakt, polsatnews.pl

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie