Festiwal Malta pozywa Ministerstwo Kultury. Była umowa, ale pieniędzy nie przekazano

Polska
Festiwal Malta pozywa Ministerstwo Kultury. Była umowa, ale pieniędzy nie przekazano
Twitter/Malta Festival Poznań/M. Zakrzewski

Organizatorzy poznańskiego Malta Festiwal złożyli pozew o "zasądzenie od Skarbu Państwa przyznanego dofinansowania" - 300 tys. zł. Dyrektor festiwalu Michał Merczyński przypomina, że zostały wypełnione wszystkie warunki zawartej w 2016 r. umowy, "co czyni odmowę wypłaty dofinansowania bezzasadną". Wielokrotne monity nie doczekały się odpowiedzi z resortu kultury, teraz o sprawie zdecyduje sąd.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek dyrektor Malta Festival Poznań przypomniał, że minister kultury Piotr Gliński już w ubiegłym roku zapowiedział, że Malta nie otrzyma dotacji na realizację 27. edycji festiwalu (odbył się w dniach 6-25 czerwca 2017 r.), choć obowiązywała trzyletnia umowy zawarta w 2016 r.

 

Bezpośrednim powodem wstrzymania dotacji dla Malty przez ministra Piotra Glińskiego był fakt, że jednym z kuratorów festiwalu  był Oliver Frljić, chorwacki reżyser kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa". Ubiegłoroczna prezentacja jego sztuki w Teatrze Powszechnym w Warszawie wywołała oburzenie prawicowych i kościelnych środowisk.

 

Pisma do resortu nie doczekały się odpowiedzi


Organizatorzy festiwalu próbowali wyjaśnić sprawę, ale pisma wzywające do wypełnienia warunków umowy podpisanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostały bez odpowiedzi.


"Okoliczności te zmusiły nas do podjęcia koniecznych działań prawnych i wystąpienia na drogę sądową. W dniu 5 czerwca 2018 roku złożyliśmy pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa przyznanego nam dofinansowania. Fundacja wypełniła wszystkie warunki zawartej umowy, co czyni odmowę wypłaty dofinansowania bezzasadną" - napisał Michał Merczyński w oświadczeniu.

 

Piotr Gliński informował przed rokiem, że Malta pod kuratelą Oliviera Frljića nie gwarantuje "włączenia odbiorcy w dialog” i może zniechęcić do udziału w tym wydarzeniu. Jak oświadczył, tym samym naruszono warunki umowy zawartej z MKiDN, dlatego odmówił finansowania tego wydarzenia.

 

Na znak protestu przeciwko decyzji ministra kultury kurator Malty Oliver Frljić nie przyjechał do Poznania.

 

Udana akcja "Zostań Ministrem Kultury"


Ubiegłoroczna, 27. edycja festiwalu, odbyła się pomimo braku środków z resortu kultury. Jego organizację wsparły inne instytucje z Polski i ze świata, w finansowanie zaangażowało się również kilkudziesięciu artystów. Pieniądze zbierano również za pośrednictwem platformy crowdfundingowej. W akcji "Zostań Ministrem Kultury" w kilkanaście dni zebrano ponad 392 tys. złotych.


Teraz fundacja organizująca festiwal poinformowała, że "po zasądzeniu przez Sąd dofinansowania wynikającego z zawartej umowy środki uzyskane w crowdfundingu, które obecnie tymczasowo pokrywają zobowiązania związane z Malta Festival Poznań 2017, zostaną - jak wcześniej informowaliśmy - przekazane na działania statutowe Fundacji".

 

polsatnews.pl, PAP

 

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie