CBA zatrzymało pięć osób. W tym prezes polskiej fundacji na Karaibach

Polska

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Warszawie zatrzymała pięć osób, w tym prezes polskiej fundacji, która miała siedzibę na Karaibach. Część osób usłyszała już zarzuty.

- Agenci CBA z delegatury w Lublinie zatrzymali założycielkę i prezes polskiej fundacji działającej na Karaibach, biznesmena, prezes spółki księgowej i dwie inne osoby. Do zatrzymań doszło w prowadzonej od dwóch lat przez CBA sprawie - powiedział Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji CBA.

 

- Osoby te usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie - dodał.

 

- Nasze wielowątkowe śledztwo dotyczy m.in. tzw. prania pieniędzy na kwotę kilku milionów zł, które miały przechodzić m.in. przez konta fundacji zatrzymanej w czwartek pani prezes - wyjaśnił Kaczorek. Zaznaczył, że były to m.in. pieniądze z niezasadnych wypłat dla zatrzymanego biznesmena.

 

W innym wątku śledztwa prezes fundacji podejrzewana jest o powoływanie się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Zatrzymana pani prezes miała podjąć się - w zamian za pieniądze dla fundacji - uzyskania polskiej wizy dla kilku obywateli jednego z państw z Bliskiego Wschodu - mówił.

 

Fundacja miała też wystawiać puste faktury VAT na rzecz zatrzymanego biznesmena - uważają śledczy.

 

- Przeszukaliśmy miejsca pracy, miejsca zamieszkania, i inne pomieszczenia należące do zatrzymanych, warszawską siedzibę fundacji, siedziby biur rachunkowych i firm współpracujących - powiedział.

 

PAP, Polsat News

nro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie