Autopoprawki PiS do projektu ws. zachowań parlamentarzystów naruszających powagę Sejmu i Senatu

Polska
Autopoprawki PiS do projektu ws. zachowań parlamentarzystów naruszających powagę Sejmu i Senatu
Polsat News

PiS zaproponował autopoprawki do projektu ws. zachowań parlamentarzystów naruszających powagę Sejmu i Senatu; doprecyzowują one, że obniżanie uposażeń lub diet dotyczyło będzie zachowań na posiedzeniach Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego bądź na posiedzeniach ich organów, m.in. komisji.

Projektem zmian w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora zająć się miała w czwartek rano sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych, jej posiedzenie zostało jednak przełożone na godz. 17.

 

Zgłoszone przez PiS autopoprawki stanowią, że do naruszenia powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego może dojść na ich posiedzeniach lub na posiedzeniach ich organów, tj. Prezydium Sejmu, Prezydium Senatu, Konwencie Seniorów, komisjach sejmowych i senackich oraz Zgromadzenia Narodowego.

 

"Mandat posła czy senatora pełniony jest nie tylko na sali posiedzeń Sejmu i Senatu"

 

Kolejna zaproponowana przez PiS zmiana zakłada, że obniżenie uposażenia byłoby możliwe również w przypadku "naruszenia w rażący sposób spokoju lub porządku" na terenie będącym w zarządzaniu Kancelarii Senatu.

 

Projekt PiS - przed zgłoszonymi poprawkami - zakładał wprowadzenie możliwości obniżenia uposażenia lub diety parlamentarzystów, których zachowanie "nie licuje z powagą pełnionych przez nich funkcji" - także poza salami plenarnymi Sejmu i Senatu. Ponadto, PiS zaproponował, aby obniżenie uposażenia było możliwe także w przypadkach naruszania "w rażący sposób" spokoju lub porządku "na terenie będącym w zarządzie Kancelarii Sejmu".

 

- Mandat posła czy senatora pełniony jest nie tylko na sali posiedzeń Sejmu i Senatu. Posłowie i senatorowie reprezentują Parlament Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze całego kraju i poza nim, dlatego też ich zachowanie powinno licować z powagą pełnionych przez siebie funkcji, również w miejscach niebędących salą posiedzeń, ale bezpośrednio związanych z wykonywaniem mandatu posła i senatora - podkreślono w uzasadnieniu pierwotnego projektu.

 

Projekt zostanie "dookreślony"

 

Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych przedstawiając projekt reprezentant wnioskodawców Andrzej Matusiewicz (PiS) zaznaczył, że intencją autorów projektu nie jest karanie parlamentarzystów za wystąpienia dla mediów czy na spotkaniach z wyborcami.

 

- To tylko ma dotyczyć - jeszcze raz to podkreślam - tutaj naszej pracy, w obrębie, (jakim zarządza) Kancelaria Sejmu czy też Kancelaria Senatu - zapewnił poseł. Zapowiedział dookreślenie projektu, tak aby nie było wątpliwości, że chodzi o sytuacje zachodzące w miejscach prac sejmowych, czy senackich.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dieta lub uposażenie parlamentarzystów może być obniżone w trzech przypadkach: zachowań, które uniemożliwiają pracę izb, nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniach Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego i ich organów oraz naruszenia "swoim zachowaniem na sali posiedzeń" powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie