"Tęcza" wróci na Plac Zbawiciela w Warszawie. Ma być niezniszczalna

Polska
"Tęcza" wróci na Plac Zbawiciela w Warszawie. Ma być niezniszczalna
Wikimedia.org/Adrian Grycuk

Organizacje LGBT zapowiedziały we wtorek, że powróci instalacja "Tęcza", która pojawiła się po raz pierwszy na warszawskim Placu Zbawiciela w 2012 roku i stała tam do 2015 r. "Tęcza" była siedmiokrotnie podpalana. Tym razem konstrukcja ma być niezniszczalna.

Na razie nie ujawniono szczegółów dotyczących powrotu "Tęczy". Kolejne informacje mają zostać podane w czwartek, na dwa dni przed  Paradą Równości, która przejdzie ulicami Warszawy.

 

Powrót "Tęczy" przygotowują fundacja Wolontariat Równości oraz stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza. Organizacje wspiera amerykański producent lodów Ben&Jerry’s, który jest również oficjalnym sponsorem tegorocznej Parady Równości.

 

"Tęcza wraca. Tym razem niezniszczalna. Tak jak miłość"

 

"Tęcza wraca na Plac Zbawiciela. Tym razem niezniszczalna. Tak jak miłość" - głosi komunikat firmy, która finansuje przedsięwzięcie. Producent lodów podkreśla, że działa na rzecz równouprawnienia w Polsce i na świecie.

 

Instalacja gdańskiej artystki Julity Wójcik najpierw - w 2011 r. - stanęła na placu przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Do Warszawy przeniesiono ją w 2012 r. i stała tam do 27 sierpnia 2015 r.

 

Była wielokrotnie podpalana, nie pomogły nawet stałe patrole policji i straży miejskiej. Przeciwnikami jej powstania i lokalizacji były środowiska konserwatywne i narodowe. Ich zdaniem "Tęcza" była prowokacją.

 

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie