Nie żyje major Józefa Życińska ps. Zośka

Polska
Nie żyje major Józefa Życińska ps. Zośka
Twitter/PL1918

Nie żyje major Józefa Życińska ps. "Zośka" - poinformowała we wtorek na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Życińska służyła w Armii Krajowej, po wojnie była więziona i torturowana w ubeckich więzieniach. "Wieczna pamięć i chwała! Jak stal!" - napisano w informacji.

"Bardzo przykra wiadomość. Odeszła Pani Major Józefa Życińska. Do AK została zaprzysiężona przez samego J. Piwnika »Ponurego«. Po wojnie w więzieniach ubeckich" - podała Kancelaria Prezydenta.


Dodano, że w 2017 r. prezydent Andrzej Duda nadał jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Służyła w oddziale Jana Piwnika "Ponurego"


Józefa Życińska ps. "Zośka" służyła w oddziale Jana Piwnika "Ponurego". Po wojnie była więziona i torturowana w komunistycznym więzieniu, gdzie urodziła córkę Aleksandrę. Była żoną żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" kapitana Aleksandra Życińskiego ps. "Wilczur". Szczątki partyzanta, zastrzelonego wyrokiem komunistycznego sądu, odnaleziono po 68 latach w bezimiennym grobie pod Kielcami.


Oprócz męża w latach 40. i 50. z powodu komunistycznych represji straciła też matkę, ojca i brata; inni członkowie jej rodziny również byli więzieni za działalność podziemną.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze