Łapiński: prezydent Duda wspiera rząd ws. budżetu UE

Polska

- Prezydent Andrzej Duda wspiera rząd w sprawie budżetu UE, bo wspiera Polskę - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. Według niego okazją do rozmów na temat wieloletnich ram finansowych UE może być piątkowe spotkanie tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie.

Komisja Europejska przedstawiła w zeszły wtorek nowy projekt podziału środków na politykę spójności w budżecie UE. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez KE Polska ma otrzymać w nowym wieloletnim budżecie 64 mld euro z funduszy spójności - o 19,5 mld euro mniej niż obecnie. W piątek z kolei KE zaproponowała nowy, zmniejszony budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). W jego ramach Polska miałaby otrzymać ok. 1 proc mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich.

 

O ewentualne wsparcie prezydenta dla rządu Mateusza Morawieckiego w negocjacjach unijnych Łapiński był pytany przez Dorotę Gawryluk. - Prezydent wspiera rząd, bo wspiera Polskę, a w tych staraniach trzeba mówić jednym głosem - podkreślił rzecznik Andrzeja Dudy.

 

Spotkanie "Bukaresztańskiej Dziewiątki"

 

Według niego temat kształtu wieloletnich ram finansowych UE na latach 2021-2027 może pojawić się podczas piątkowego spotkania tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym wezmą udział prezydenci: Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Rumunii, Węgier, Bułgarii oraz przewodniczący parlamentu Czech. Przywódcy siedmiu państw UE przyjadą do Warszawy z okazji tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz Polskę niepodległości.

 

- To też będzie więc okazja do tego, żeby w gronie przywódców państw naszego regionu porozmawiać o tym, jak zmienić propozycje budżetowe, które przedstawiła Komisja Europejska - powiedział Łapiński. - Każda taka wizyta prezydenta czy premiera państwa członkowskiego UE to zawsze jest okazja, żeby przedstawić polski punkt widzenia, polskie stanowisko, żeby bronić polskich interesów - przypomniał polityk.

 

Zaproponowane przez Komisję nowe zasady przydziału środków w ramach polityki spójności zakładają, że wielkość funduszy będzie nadal powiązana z bogactwem regionów, ale są też kryteria dodatkowe, takie jak bezrobocie wśród ludzi młodych, niski poziom szkolnictwa, zmiany klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów.

 

Nowy podział środków w przyszłym budżecie UE budzi opór części państw członkowskich Unii. Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański wielokrotnie mówił, że Polska nie akceptuje cięć w budżecie UE. Wyraził pogląd, że propozycja KE nie zyska akceptacji Rady Europejskiej.

 

Łapiński: w tym roku nie ma planów wizyty Donalda Trumpa w Polsce

 

Rzecznik prezydenta Dudy był również pytany w Polsat News, czy prezydent USA odwiedzi nasz kraj z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Łapiński przypomniał, że Donald Trump gościł w Polsce w zeszłym roku, a dwa lata wcześniej był tutaj jego poprzednik - Barack Obama. - Co roku jest więc prezydent Stanów Zjednoczonych w Polsce i my się trochę do tego przyzwyczailiśmy - dodał Łapiński.

 

Zwrócił jednak uwagę, iż nie jest tak, że amerykański przywódca co roku odwiedza wszystkie państwa, nawet te sojusznicze. - W tym roku żadnych planów wizyty prezydenta Trumpa nie ma, raczej mówi się o pewnych planach związanych z wizytą dwustronną pana prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych - podkreślił Łapiński.

 

Według niego taka wizyta jest możliwa w tym roku. Łapiński zastrzegł jednak, że na razie za wcześnie jeszcze, by informować o jej ewentualnej dacie.

 

Donald Trump wraz z małżonką Melanią odwiedzili nasz kraj na początku lipca ubiegłego roku. Prezydent USA wygłosił m.in. przemówienie na pl. Krasińskich w Warszawie. Barack Obama wziął z kolei udział w odbywającym się w lipcu 2016 r. w stolicy szczycie NATO.

 

PAP, polsatnews.pl

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie