Merkel chce "kompensacji" za nieprzyjmowanie migrantów. Premier Czech odrzuca propozycję kanclerz

Świat
Merkel chce "kompensacji" za nieprzyjmowanie migrantów. Premier Czech odrzuca propozycję kanclerz
Polsat News

Premier Czech Andrej Babisz powiedział w poniedziałek, że nie zgadza się z koncepcją kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie stworzenia w Unii Europejskiej systemu, w którym kraje nieprzyjmujące migrantów miałyby kompensować to partnerom w jakieś formie.

Merkel mówiła o tym w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Jej zdaniem w UE powinien powstać elastyczny system azylowy, do którego każdy kraj wnosiłby wkład na podstawie własnej decyzji, ale porównywalny z innymi krajami. W rezultacie kraje, które odrzucają przyjmowanie migrantów, kompensowałyby to w inny sposób.

 

"Nie chcemy żadnej kompensacji"

 

Merkel powiedziała, że nie chce porozumienia w sprawie polityki azylowej narzucać, ale chce znaleźć rozwiązanie, które mogłyby zaakceptować wszystkie kraje UE.

 

- Nie chcemy żadnej kompensacji, dlaczego mielibyśmy to kompensować dopłatą. Już jasno mówiliśmy, że o tym, kto będzie u nas pracować lub mieszkać, decydować będą tylko nasi obywatele i nasze firmy - powiedział dziennikarzom Babisz.

 

"UE powinna zlikwidować sieci przemytnicze"

 

Jego zdaniem trzeba powstrzymywać migrantów, zanim dotrą do kontynentu europejskiego.

 

- Musimy powstrzymać migrację poza kontynentem europejskim i pomóc tym ludziom w Afryce i w Syrii. Tam zaspaliśmy, dyplomacja europejska w Syrii nic nie zrobiła - mówił. Jego zdaniem UE powinna zlikwidować sieci przemytnicze, które przerzucają migrantów do Europy i na tym zarabiają.

 

Premier wyraził też opinię, że do powstrzymania migracji nie wystarczą siły unijnej agencji Frontex. „Pomysł, że Frontex może wszystkiego dopilnować, nie jest realistyczny na dłuższą metę. Muszą pilnować poszczególne państwa członkowskie” - powiedział dziennikarzom Babisz.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie