Premier: duże rodziny są drogą do wielkiej Polski

Polska

Rozwój polskiej rodziny jest dla rządu najważniejszy - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Szczecinie podczas Zjazdu Dużych Rodzin. Według szefa rządu, nie ma silnej Polski bez silnych rodzin.

- Cechą charakterystyczną naszych działań w polityce społecznej i w polityce gospodarczej - którą chcę utrzymać do samego końca i chcę, żebyśmy tym mogli się szczycić - jest wiarygodność. Dlatego w ślad za naszymi pomysłami dla dużych rodzin poszły też czyny i środki budżetowe, dlatego dzisiaj obserwujemy zupełną zmianę podejścia do dużych rodzin - mówił premier do uczestników VI edycji Zjazdu Dużych Rodzin.

 

Morawiecki przypomniał propozycję emerytury minimalnej dla kobiet, które urodziły co najmniej czworo dzieci i nie zdążyły wypracować swojej emerytury oraz również inne programy jego rządu, jak Maluch+, czy Mieszkanie+.

 

- Stąd również nasze działania, które zmieniły los Polski. Takie, jak zabranie pieniędzy mafiom VAT-owskim, przestępcom podatkowym i przekazanie ich dzieciom, przekazanie ich rodzinom dużym i trochę mniejszym - wskazywał szef rządu.

 

- We wszystkich tych wymiarach staramy się zmieniać życie Polaków i to robimy. Wiarygodność musi być znakiem firmowym naszej ekipy politycznej, naszego rządu. I jest takim znakiem firmowym - oświadczył premier.

 

"Rozumiemy życie dużych rodzin, jak nikt przed nami"


Morawiecki powiedział także, że w jego życiu zawsze obecne były duże rodziny. - Wychowałem się w dużej rodzinie, miałem cztery siostry. Mówię miałem, bo jedna zmarła w dzieciństwie. Z trzema siostrami się wychowywałem, ale też ta duża rodzina w szerszym wymiarze - wielopokoleniowa - była dla mnie zawsze wyraźnym sygnałem i znakiem takiej solidarności międzypokoleniowej - zaznaczył premier.

 

- Z całą pewnością rozumiemy potrzeby i życie dużych rodzin, jak nikt przed nami - podkreślił Morawiecki.

 

- Chcę się zobowiązać, że właśnie i zwłaszcza dla was prowadzimy nasze działania społeczne, działania gospodarcze i takie działania będziemy prowadzili, bo nie ma silnej Polski bez silnych rodzin i dzięki wam, waszym działaniom i staraniom matek będziemy mieli silną, piękną i dumną Polskę. Bardzo wam wszystkim za to dziękuję - powiedział.

 

"Duże rodziny dźwigają na sobie ciężar kolejnych 100 lat naszej niepodległości"

 

Szef rządu zaznaczył też, że duże rodziny są drogą do wielkiej Polski. - Dla mnie to wielka radość móc być między wami, bo głęboko w to wierzę (...), że właśnie duże rodziny dźwigają na sobie ciężar kolejnych 100 lat naszej niepodległości - podkreślił szef rządu.

 

Jak dodał, "duże rodziny przede wszystkim są drogą do wielkiej Polski, do zrealizowania Polski naszych marzeń".

 

- Jak cieszyliśmy się z odzyskania niepodległości, te 29 lat temu, to z ogromnym smutkiem i zdumieniem na pewno wszyscy państwo, ale i wielu naszych rodaków słuchało i obserwowało ten dziwny ostracyzm wokół dużych rodzin, czy nawet (...) nazywanie naszych dużych rodzin rodzinami patologicznymi - zaznaczył szef rządu.

 

Jak podkreślił, "to jest miara moralnego i intelektualnego upadku III Rzeczpospolitej - niestety tak było - na szczęście części tamtych elit, części mediów, które nie wstydziły się takich słów".

 

- Na sprzeciwie wobec takiej niesprawiedliwości, wobec takiej krzywdy - bo przecież właśnie te dzieci tutaj przede mną i wszystkie dzieci w Polsce budują tę wielką Polskę przyszłości, Polskę naszych marzeń, czyli dokładnie odwrotnie niż to, co niektóre media i część elit III RP usiłowały nam wmawiać - urosła zupełnie inna polityka, polityka wspierania rodzin - podkreślił Morawiecki.


Przyjaciel Dużych Rodzin

 

Jednocześnie premier wyraził satysfakcję, iż w zjeździe oprócz rodzin z Polski biorą też udział uczestnicy z zagranicy - m.in. rodziny z Niemiec, Węgier i Litwy.

 

Jeszcze przed swoim przemówieniem szef rządu otrzymał od organizatorów zjazdu nagrodę Przyjaciela Dużych Rodzin. Dziękując szef rządu powiedział, że czuje się zaszczycony wyróżnieniem.

 

Tuż po zakończeniu oficjalnej części Morawiecki zwiedził teren, na którym odbywa się zjazd. Premier rozmawiał z wolontariuszami pracującymi przy obsłudze imprezy, odwiedził także miejsce, w którym bawili się najmłodsi, a także obejrzał występy śpiewających nieco starszych dzieci. Premier chętnie rozdawał autografy i pozował do zdjęć z uczestnikami zjazdu.

 

Prezydent: sprawa przyszłości i pomyślności całego naszego narodu

 

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników zjazdu wyraził satysfakcję, że "te wyjątkowe spotkania są tak liczne", a głos rodzin wielodzietnych jest coraz lepiej słyszany.

 

Jak zaznaczył, "ten głos powinien wybrzmieć szczególnie mocno teraz, w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy z szacunkiem i podziwem przypominamy odrodzenie i dynamiczny wzrost naszej Ojczyzny u progu XX wieku, a jednocześnie wybiegamy myślami ku przyszłości, ku nowemu stuleciu".

 

"Świadectwo życia rodzin wielodzietnych, odpowiedzialna, pełna otwartości i wielkoduszności postawa rodziców, ich sukcesy wychowawcze, ale też codzienne trudności, z jakimi się Państwo zmagają - to nie tylko sprawa Państwa środowiska. To, mówiąc najdosłowniej, sprawa przyszłości i pomyślności całego naszego narodu, szczególnie w aspekcie kryzysu demograficznego, jaki pojawił się w minionym dwudziestoleciu" - podkreślił prezydent w liście.

 

"Wszelkie dobro pomnaża się w rodzinach dużych"

 

Zaznaczył, że jest to problematyka, która w sposób bezpośredni i znaczący wpływa na perspektywy rozwoju naszego kraju. "Wiele już powiedziano i napisano o rodzinie jako o fundamencie, na którym opiera się każde cywilizowane społeczeństwo. Ścisły związek jakości życia w rodzinie z wieloma aspektami życia społecznego już dawno został dowiedziony i wyczerpująco opisany" - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent napisał, że w ostatnich latach polskie władze publiczne wyciągnęły z tego faktu wnioski praktyczne. Jak zaznaczył, konsekwentnie wspiera działania takie jak program: "Rodzina 500+", wsparcie dla rozwoju mieszkalnictwa, inicjatywy w dziedzinie oświaty, zmiany nakierowane na przyspieszenie rozwoju gospodarczego oraz wzmocnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.

 

W ocenie prezydenta, "wszystko to sprzyja rodzinom, pomaga w podjęciu decyzji o ich powiększeniu, stwarza lepsze warunki do wychowywania i kształcenia młodych Polaków". "Warto przy tym pamiętać, że wszelkie dobro, które dzieje się za sprawą rodzin, pomnaża się w rodzinach dużych. Dlatego wsparcie państwa dla rodzin powinno być wsparciem szczególnym w odniesieniu do rodzin wielodzietnych" - podkreślił prezydent.

 

"Kolejne generacje Polaków wychowywanych w duchu empatii i patriotyzmu"

 

Wyraził satysfakcję, że w Kancelarii Prezydenta gościli kilkakrotnie przedstawiciele Zespołu Ekspertów Dużych Rodzin "Trzy Plus". Jak wskazał, rozmowy dotyczyły między innymi koncepcji "bonów wychowawczych” dla rodzin z dziećmi oraz uwzględnienia okresu wychowywania dzieci w kontekście uprawnień do emerytury. "Ufam, że dalsze rozmowy na temat tych rozwiązań przyniosą oczekiwany przez Państwa rezultat" - dodał prezydent w liście.

 

Andrzej Duda podkreślił, że "zamożna i respektowana, nowoczesna i bezpieczna Polska potrzebuje wielu mądrych i prawych obywateli, którzy już w rodzinnym domu nauczyli się odpowiedzialności, obowiązkowości, troski o słabszych, umiejętności dzielenia się i współpracy".

 

"Rodziny wielodzietne przyczyniają się do tego w ogromnym stopniu. Wyrażam nadzieję, że będą dorastać kolejne generacje Polaków wychowywanych w duchu empatii, altruizmu, wzajemnej lojalności i patriotyzmu. I że to oni w przyszłości wezmą odpowiedzialność za polskie szkoły, uczelnie, laboratoria naukowe i zakłady przemysłowe, polskie sceny i stadiony - za naszą Ojczyznę" - napisał prezydent.

 

Życzył uczestnikom Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, aby inspirujące i owocne tegoroczne obrady przyczyniły się do urzeczywistnienia tej wizji. "Dziękuję za Państwa inwencję, społecznikowski zapał i zaangażowanie. Naszym najmłodszym z okazji Dnia Dziecka życzę spełnienia wszelkich marzeń, a wszystkich Państwa najserdeczniej pozdrawiam" - zakończył list prezydent.

 

Integracja i wymiana doświadczeń

 

Zjazd Dużych Rodzin to ogólnopolskie trzydniowe spotkanie rodzin, które mają trójkę lub więcej dzieci. Wspólne świętowanie ma na celu integrację i wymianę doświadczeń, a także aktywny wypoczynek. Podczas spotkania odbyła się również konferencja poruszająca ekonomiczne aspekty życia rodzin.

 

Zjazd to również okazja do pogłębiania wiedzy na temat rodzicielstwa i relacji małżeńskich, a także do dyskusji nad nowymi rozwiązaniami przyjaznymi rodzinie.

 

Organizatorami VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, który potrwa do niedzieli 3 czerwca, są Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" i Miasto Szczecin.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie